Magdalena Grzywaczewska-Łuczkowska

Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej

Proces przekształcenia spółki do innej formy prawnej to z perspektywy biznesowej każdorazowo spore zmiany. Jak się do tego przygotować? Jakich formalności trzeba dopełnić?

Czy fundacja rodzinna wymaga przekształcenia biznesu fundatora?

Zakres działalności, jaką może podejmować fundacja rodzinna jest znacznie ograniczony. Jak zatem wnieść do niej firmę, która w PKD ma wpisany inny rodzaj działalności niż dozwolony dla fundacji? Są sposoby, by rozwiązać ten problem.

Dlaczego spółka z o.o. jest bezpieczna dla wspólników i zarządu?

Jednym z istotniejszych kryteriów wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej jest bezpieczeństwo wspólników i członków zarządu. Przepisy kodeksu spółek handlowych dają szeroki wachlarz możliwości, z których możemy wybierać decydując się na otwarcie firmy. Jednym z nich jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Korzyści z połączeń i podziałów spółek

Sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa w biznesie mogą być połączenia i podziały spółek. Takie reorganizacje – w wielu przypadkach – umożliwiają także rozwój przedsiębiorstwa.

Jak ułożyć strukturę organizacyjną biznesu w 2024 roku?

Ustawodawca przewidział różne rozwiązania prawne, które pozwalają na wprowadzenie zmian w firmie. Czasem wystarczy niewielka modyfikacja w strukturze organizacyjnej biznesu, by odnieść realne korzyści.

Najbardziej ryzykowne postanowienia w umowie spółki

Są sposoby pozwalające zminimalizować ryzyko powstania sporu między wspólnikami, a jeśli nie da się go uniknąć – umożliwią dojście do kompromisu.

Czy nowa spółka to tylko problem? Zasada kontynuacji przy przekształceniu spółek

Przekształcenie jednej spółki prawa handlowego w drugą, a nawet spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, może być całkowicie bezbolesne i nieodczuwalne dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Grzywaczewska-Łuczkowska: Nie zawsze cała władza zostaje w rodzinie

Możliwy jest model, w którym zarządzanie fundacją powierzymy osobom z zewnątrz, niebędącym beneficjentami. Wszystko zależy od woli fundatora, celu fundacji i stosunków panujących w danej familii.

Każda firma będzie musiała chronić sygnalistów

Przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 249 osób muszą mieć wewnętrzne kanały zgłoszeń nadużyć prawa już od 17 grudnia br. Ale ochronę sygnalistów muszą zapewnić od tego dnia również mniejsi pracodawcy.

Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki samorządu terytorialnego

Termin na implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia zbliża się nieuchronnie. Polski ustawodawca wciąż nie przyjął przepisów wdrożeniowych. Jeśli do 17 grudnia nie zostaną przyjęte – jednostki samorządu będą stosować je wprost.