Rzeczpospolita Polska, 12 marca 2022, mocą ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, przyjęła program pomocy dla obywateli Ukrainy, zmuszonych do ucieczki (Dz.U. 2022, poz. 583). Ustawa weszła z życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 lutego 2022 r.
Za programem idą pieniądze. Rząd przewiduje wydanie około 3 mld zł na pomoc opuszczającym swe domy w obliczu wojny Ukraińcom, czyli w istocie utworzenie nowej rezerwy celowej budżetu państwa.
Ustawa określa zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, w tym zasady powierzenia pracy, pomoc udzielaną przez wojewodów; uznanie niektórych uprawnień obywateli Ukrainy, szczególne zasady przedłużania okresów legalnego pobytu, uprawnień w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; uznanie niektórych uprawnień studentów, nauczycieli akademickich, regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych i funkcjonowania uczelni w związku z zapewnianiem miejsc na studiach dla obywateli Ukrainy.
Dostęp do świadczeń
Ustawa przewiduje także zmiany innych przepisów m.in. dotyczących cudzoziemców, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawa konsularnego, ustaw o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i o szkolnictwie wyższym i nauce.
Co do zasady, polski program pomocy Ukraińcom powiązany jest z Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy, skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony (Dz.U. L 71 z 4.03.2022).