Przedsiębiorstwo jest podstawowym rozwiązaniem instytucjonalnym służącym prowadzeniu biznesu w gospodarce rynkowej. Formalne wydzielenie przedsiębiorstwa, z wszystkimi tego konsekwencjami, było jednym z największych wynalazków ludzkości i przyczyniło się do niespotykanego wcześniej postępu cywilizacyjnego.
W gospodarce kluczowe znaczenie ma budowa dobrobytu i dobrostanu społeczeństwa, czego odzwierciedleniem jest zaspokojenie potrzeb ludzi zgodnie z hierarchią ich preferencji. Jednym z najprostszych przejawów tak pojmowanego dobrobytu jest konsumpcja. Ale aby konsumpcja mogła się odbywać i rozwijać, konieczne jest prowadzenie działalności produkcyjno-dystrybucyjnej. Innymi słowy, aby ludzie mogli konsumować, najpierw towary/usługi muszą zostać wyprodukowane i dostarczone/wykonane, a tym zajmują się właśnie przedsiębiorstwa.
Efektywność gospodarki zależy od przedsiębiorstw
Zarówno w realnym życiu gospodarczym, jak i w badających je naukach ekonomicznych chodzi o to, by zaspokajanie potrzeb ludzkich odbywało się w sposób możliwie efektywny, co najczęściej przedstawia się jako generowanie jak najlepszych efektów (maksymalizacja) przy danych wykorzystywanych zasobach albo osiąganie założonych wyników przy minimalizacji zużywanych zasobów. Efektywność procesów produkcyjno-dystrybucyjnych i konsumpcyjnych w skali całej gospodarki zależy w istotnym stopniu od tego, jak działają przedsiębiorstwa. Rola firm jest w tym kontekście trudna do przecenienia.
Należy jednak mieć świadomość, że ich działalność oprócz pełnienia roli instrumentu zapewnienia efektywności może także podlegać i często podlega różnym ułomnościom, niedoskonałościom, wypaczeniom, które łącznie sprawiają, że efektywność może przejściowo zejść na dalszy plan w hierarchii ich priorytetów działania. Niezwykle ważna jest więc odpowiedź na pytanie, w jakich warunkach przedsiębiorstwa są nośnikami, obrońcami i propagatorami efektywności stanowiącej fundament budowania dobrobytu. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na sytuacje, gdy firmy odstępują od zasad zdrowo rozumianej efektywności i stają się w ten sposób wrogami dobrobytu (np. poprzez niszczenie środowiska, łamanie praw pracowników, naruszanie regulacji podatkowych czy zwykłe oszustwa).