Azerbejdżan jest krajem bogatym w ropę naftową. W 1846 roku wykonano tu pierwszy na świecie szyb naftowy przy użyciu metod przemysłowych, a w 1900 r. pochodziła stąd ponad połowa światowej produkcji ropy naftowej.
Kraj dąży obecnie do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, chcąc przyczynić się do wysiłków Europy na rzecz dekarbonizacji poprzez eksport czystej energii i zwiększenie udziału zielonej energii. Wspieranie czystej i zielonej energii oraz wkład do realizacji globalnych celów klimatycznych jest bardzo istotnym elementem strategii energetycznej Azerbejdżanu.
Cel: zmiany w miksie energetycznym
W ostatnich latach Azerbejdżan poczynił również ogromne postępy w zwiększaniu udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym, przyczyniając się do działań na rzecz klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym kraj zobowiązał się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2050 roku, demonstrując w ten sposób zdecydowane wsparcie dla globalnych celów klimatycznych.
Pomimo posiadania zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego, Azerbejdżan rozpoczął proces przechodzenia na czystą energię, któremu towarzyszy proces ekologizacji. Szacuje się, że całkowity potencjał energii odnawialnej w kraju wynosi około 157 GW na morzu oraz 27 GW wiatrowej oraz słonecznej na lądzie, z czego 10 GW energii wiatrowej i słonecznej znajduje się na wyzwolonych terytoriach po drugiej wojnie w Karabachu.
Rząd Azerbejdżanu dąży do osiągnięcia celu 30 proc. udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym do 2030 r. Jednak ostatnie wydarzenia w sektorze energii odnawialnej w Azerbejdżanie obiecują zwiększenie tego celu poprzez wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej. Osiągnięto porozumienia z saudyjską firmą ACWA Power i Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie budowy elektrowni wiatrowej o mocy 240 MW i elektrowni słonecznej o mocy 230 MW, odpowiednio w Khizi-Absheron i Absheron-Baku, o łącznej mocy 470 MW. Kolejny projekt ma zostać wdrożony w wyzwolonym rejonie Jabrayil – 240 MW. Łącznie daje to 710 MW energii odnawialnej z wiatru i słońca. Oczekuje się, że instalacje wiatrowe i słoneczne pomogą zaoszczędzić miliony metrów sześciennych gazu naturalnego na eksport.