Przyjęta rok temu Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) jest krokiem we właściwym kierunku.
Z punktu widzenia MSD ważna jest zapowiedź zwiększenia dostępności nowoczesnych terapii lekowych poprzez włączenie nowych cząsteczek i nowych wskazań na listach refundacyjnych. Ma to zbliżyć zakres dostępnych w Polsce terapii onkologicznych do poziomu europejskiego.
I co w tej dziedzinie proponujecie jako MSD?
Ściśle współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia czy resortem nauki celem udostępnienia innowacyjnego leczenia dla pacjentów. Obecnie pacjenci w Polsce mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia, takich jak immunoterapia, terapie celowane, a także ostatnio – dostęp do terapii uzupełniającej. To zasadniczo zmieniło sposób leczenia groźnych chorób onkologicznych w Polsce, takich jak czerniak czy rak płuca. Dzięki ścisłej współpracy ze stowarzyszeniami pacjentów, liderami naukowymi i Ministerstwem Zdrowia udało nam się zapewnić polskim pacjentom dostęp do najnowszych innowacji.
Jakie będzie największe wyzwanie dla branży w Polsce?
Zdrowie powinno być traktowane jako strategiczna inwestycja w przyszłość. Niekwestionowanym priorytetem powinno być zbudowanie nowoczesnego, zrównoważonego i odpornego na wstrząsy systemu opieki zdrowotnej, wspieranego przez innowacje. Inwestycje w nowoczesne terapie medyczne nie powinny być postrzegane tylko z perspektywy kosztów bezpośrednich, ale również w kontekście korzyści, jakie przynoszą one społeczeństwu i gospodarce. Trzeba wprowadzić rozwiązania, które z jednej strony zmniejszą skutki zagrożeń związanych z pandemią Covid-19, a z drugiej przywrócą gotowość do zaspokojenia innych potrzeb zdrowotnych Polaków (choroby onkologiczne, krajowe programy szczepień).
A wyzwanie dla szefa MSD?
Będę odpowiedzialny za strategię wzrostu. Nadal będę identyfikować i odblokowywać możliwości w onkologii czy szczepionkach. Chcemy być wiodącą firmą w zakresie terapii onkologicznych.
Jeżeli chodzi o szczepienia, jesteśmy jedną z wiodących firm w profilaktyce wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, która jest kluczowym elementem wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej w nadchodzących latach. Koncentrujemy się również na podnoszeniu świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień przeciw rotawirusom, pneumokokom i MMR.