Badacze podkreślają jednak, że może to być efekt większej liczby osób odpornych na COVID w związku ze szczepieniami i przejściem zakażenia w przeszłości.
Naukowcy na całym świecie wciąż nie przesądzają, czy przebieg zakażenia wariantem Omikron koronawirusa jest łagodniejszy niż w przypadku wcześniejszych wariantów. Są natomiast zgodni co do tego, że wariant ten jest bardziej zakaźny niż dotychczas dominujący wariant Delta.
Czytaj więcej
Koncern farmaceutyczny AstraZeneca ogłosił, że wraz z Uniwersytetem Oksfordzkim pracuje nad produkcją szczepionki na wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2.
Teraz badacze z RPA przeanalizowali dane z fali epidemii napędzanej w RPA wariantem Delta koronawirusa (między kwietniem a listopadem), oraz dane z obecnej fali epidemii koronawirusa w RPA, napędzanej transmisją wariantu Omikron.
Analizie poddano dane publikowane wcześniej przez Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych, laboratoria publiczne wykonujące testy na COVID-19, jedno prywatne laboratorium publikujące wyniki takich testów oraz dane o badaniach genetycznych próbek pobranych od zakażonych koronawirusem.