Magazyny idą zieloną drogą i zdobywają ekocertyfikaty

Już nie tylko biurowce sięgają po ekologiczne rozwiązania. Zielenią się też obiekty przemysłowe i logistyczne. Na dachach powstają np. trawniki, a obok – ogrody.

Publikacja: 15.06.2021 21:20

W City Parku pod Warszawą deweloper posadził wiele platanów i uregulował brzegi strumienia

W City Parku pod Warszawą deweloper posadził wiele platanów i uregulował brzegi strumienia

Foto: materiały prasowe

Łąkowe kwiaty, zielone tereny, hotele dla owadów, ule, siedliska dla jaszczurek. Takie jest otoczenie parków przemysłowych Accolade. – Większość naszych budynków ma certyfikaty BREEAM lub DGNB – mówi Michał Białas, dyrektor generalny Accolade Poland. – Wdrożyliśmy też politykę ESG. Chcemy być przyjaźni dla środowiska w każdym aspekcie działalności.

 

Z i do recyklingu

Przykładem zaawansowanych ekorozwiązań jest hala Accolade w Chebie. System spłukiwania toalet wodą deszczową to zmniejszenie zużycia wody pitnej aż o 84 proc. Inteligentne oświetlenie LED mierzy i optymalizuje zużycie energii, a zewnętrzne rolety oszczędzają energię potrzebną do klimatyzowania pomieszczeń.

– Wszystko to przyczynia się do 56-proc. redukcji zużycia energii i 58-proc. redukcji śladu węglowego – podkreśla Michał Białas. Czeska hala to inwestycja typu brownfield. Wykorzystano 90 proc. materiałów z recyklingu odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Eko są też inwestycje Ideal Idea Formad. Firma stosuje oświetlenie LED, odzyskuje wodę deszczową, która służy do podlewania terenów zielonych. A te stanowią nawet 1/4 powierzchni nieruchomości. W parkach biurowo-magazynowych Ideal Idea standardem są dwukomorowe okna w częściach biurowych.

– A płyty warstwowe, z których zbudowane są hale, mają o połowę mniejszy współczynnik przenikania ciepła w porównaniu z płytami produkowanymi jeszcze kilka lat temu – mówi Jędrzej Dużyński, prezes Ideal Idea Formad. – 70 proc. materiałów, z których wykonana jest taka płyta, nadaje się do recyklingu.

Prezes podkreśla, że ekologia dla jego firmy jest ściśle powiązana z estetyką parku i jego zielonym otoczeniem. – W podwarszawskim City Parku posadziliśmy platany, uregulowaliśmy brzegi strumienia płynącego przez nasz teren, zbudowaliśmy mostek w stylu japońskich ogrodów – mówi.

Znaczenie ma też lokalizacja. – Do miejskich parków można dojechać komunikacją miejską lub rowerem, co znacznie ogranicza emisję spalin – mówi Jędrzej Dużyński. – Do wszystkich naszych nieruchomości prowadzą ścieżki rowerowe. Wraz z popularyzacją aut elektrycznych stacje do ich ładowania pojawiają się na parkingach przed biurami.

Prezes Ideal Idea Formad wskazuje, że dekarbonizacja magazynów i parków logistycznych powoli staje się standardem. – Przybywa najemców, którzy przy wyborze lokalizacji zwracają uwagę na emisję gazów cieplarnianych przez parki magazynowe – mówi. – Takie wymagania mają najczęściej klienci korporacyjni, dla których wymóg redukcji śladu węglowego jest globalną polityką ich organizacji. Wśród polskich firm to kryterium nie zawsze jest priorytetem, choć to też się zmienia – zaznacza.

Ekologiczne budynki to dla najemców oszczędności – mniej kosztuje ogrzewanie, prąd. – Rozwiązania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych podnoszą, niestety, koszty budowy, co ma wpływ na czynsze – zaznacza szef Ideal Idea Formad.

Obieg zamknięty

– Branża budowlana odpowiada za 40 proc. zużycia energii i ciepła generowanych przez UE. W Polsce jest niemal 12 mln mkw. biur i ponad 21 mln mkw. magazynów. To wskazuje, jak wielki jest potencjał tego sektora w kontekście wdrażania szeroko rozumianych ekorozwiązań, począwszy od etapu projektowania przestrzeni, a na prawidłowym korzystaniu z technologii skończywszy – mówi Joanna Lewandowska z działu inwestycyjnego firmy doradczej Axi Immo.

Jako przykład wskazuje dachy. W magazynach wielkopowierzchniowych mogą służyć jako minielektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Pozwalają też na większą retencję wody.

Ekspertka podkreśla, że ekologiczne rozwiązania to nie odległa przyszłość, ale konieczność już dziś. – Podmioty, które zaniedbają ten aspekt przy budowach czy renowacjach, będą uznawane za mniej nowoczesne, a ich produkty za mniej wartościowe – mówi Lewandowska. Zwraca też uwagę na rozwiązania wdrażane we współpracy z najemcami – od wspólnego projektowania najbardziej efektywnych procesów logistycznych po odzyskiwanie ciepła wytwarzanego podczas produkcji czy chłodzenia np. centrów przetwarzania danych.

Ważna jest też infrastruktura ułatwiająca pracownikom korzystanie z mniej emisyjnych rozwiązań. To m.in. stacje ładowania samochodów elektrycznych, infrastruktura dla rowerzystów, minibusy dowożące pracowników do punktów przesiadkowych komunikacji miejskiej. - O ile warto pracować nad rozwojem nowych technologii, o tyle należy pamiętać, że część prostych, prawdziwie ekologicznych rozwiązań mamy na wyciągnięcie ręki – podkreśla ekspertka Axi Immo. - Drzewa doskonale chłodzą zabetonowane przestrzenie, krzewy i niekoszone trawy i łąki pomagają w retencji wody oraz zwiększają bioróżnorodność.

Dwa główne certyfikaty zrównoważonego rozwoju dla magazynów to BREEAM i DGNB. – BREEAM jest bardziej ogólnoświatowy, a DGNB – szeroko rozpoznawalny na rynku niemieckim. Oba zwracają uwagę na trzy kluczowe aspekty: ekonomiczny, środowiskowy i społeczno-kulturowy – tłumaczy Michał Białas. – Zdajemy sobie sprawę, jak duży jest nasz wpływ na środowisko. Wierzymy, że rynek magazynowy pójdzie jeszcze bardziej zieloną drogą i będzie realizował więcej inwestycji typu brownfield. Zwiększą się wymagania w stosunku do infrastruktury wraz z rozwijającym się potencjałem przemysłu 4.0 i związanej z nim robotyzacji. Zaawansowane technologie będą wykorzystywane w automatyce, robotyce i optymalizacji powierzchni, m.in. w tworzeniu magazynów wielopoziomowych.

Joanna Lewandowska zauważa, że zielone certyfikaty jeszcze kilka lat temu kojarzone z prestiżem biurowców, dziś są coraz częściej wymagane przez klientów i inwestorów powierzchni magazynowych. Stają się podstawowym wymogiem. – Często pozwalają na lepsze warunki kredytowania – mówi. - Mogą też wchodzić w portfele funduszy, które stawiają na odpowiedzialność klimatyczną i zrównoważone inwestycje.

Zdaniem Lewandowskiej rynek zmierza w kierunku zeroemisyjności, cyfryzacji i automatyzacji. Wdrażane będą też zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. - Można się spodziewać, że budowane będą obiekty o wyższej jakości i dłuższym życiu technicznym, większych możliwościach dostosowania do dynamicznie zmieniających się realiów przyszłości – przewiduje.

Zielone certyfikaty podnoszą, oczywiście, wartość nieruchomości.- Międzynarodowe fundusze inwestycyjne zwracają uwagę na ślad węglowy, jaki pozostawia po sobie park magazynowy i premiują zielone budynki – podkreśla Jędrzej Dużyński. - W pełni ekologiczne rozwiązania, jak na przykład pompy ciepła o prawie zerowej emisji CO

2

, są stosunkowo nowymi technologiami, a więc wciąż drogimi. Przy dzisiejszej technologii możliwe jest wybudowanie budynku biurowo-magazynowego o minimalnym wpływie na środowisko, niemniej wiąże się z wysokimi kosztami budowy. Z pewnością w miarę upowszechniania się tego typu systemów ich koszt będzie maleć. Budynki w pełni ekologiczne są przyszłością, jednak muszą mieć uzasadnienie ekonomiczne. Na koniec dnia to najemcy pokrywają koszty takich rozwiązań.

Łąkowe kwiaty, zielone tereny, hotele dla owadów, ule, siedliska dla jaszczurek. Takie jest otoczenie parków przemysłowych Accolade. – Większość naszych budynków ma certyfikaty BREEAM lub DGNB – mówi Michał Białas, dyrektor generalny Accolade Poland. – Wdrożyliśmy też politykę ESG. Chcemy być przyjaźni dla środowiska w każdym aspekcie działalności.

 

Z i do recyklingu

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Osiedle przy Błoniach w Rumi coraz większe
Nieruchomości
ED Invest z nadzwyczajną dywidendą i planami ekspansji
Nieruchomości
Francuska Park. Rozrasta się katowickie osiedle Atalu
Nieruchomości
Stacja Kopernik w Częstochowie na zielonym świetle
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Oportunistyczna transakcja GTC w Niemczech. Czas na mieszkania na wynajem