Ceny mkw. najtańszych i najdroższych mieszkań w największych miastach dzieli przepaść – wskazuje RynekPierwotny.pl. Ofertę deweloperów portal podzielił na trzy segmenty: podstawowy, popularny i premium, sprawdzając zmiany cen. – Wyniki mogą szokować – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Średnia podwyżka mediany cen w segmencie premium liczona dla siedmiu największych miast to 24 proc. r./r., a w segmencie popularnym i podstawowym – 21 proc. – To pokazuje, jakiego rodzaju mieszkania deweloperzy najchętniej wprowadzali do sprzedaży – komentuje Marek Wielgo. – Przez większą część roku wśród kupujących przeważały osoby zamożne, często niepotrzebujące kredytu.
Wielkie różnice
– Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że największy rozziew w cenach mkw. jest w Gdańsku i Warszawie – mówi Marek Wielgo. – W ofercie firm deweloperskich można tam znaleźć apartamenty z ceną ok. 43 tys. zł za mkw. W sprzedaży są też mieszkania sześciokrotnie tańsze.
Ekspert tłumaczy, że dzieląc ofertę na segmenty, nie da się zastosować kryterium ceny mkw. jednakowego dla wszystkich miast. Różnice są zbyt duże. – Dlatego dla uproszczenia jedną czwartą najtańszych mieszkań w danym mieście zaliczyliśmy do segmentu podstawowego, a jedną czwartą najdroższych do premium – wyjaśnia. – Między tymi skrajnymi segmentami jest segment popularny, który obejmuje połowę mieszkań oferowanych przez deweloperów. Do porównań wykorzystaliśmy nie średnią, ale medianę cen mkw., czyli wartość środkową w segmencie.
Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że ceny mieszkań z segmentu podstawowego ostro poszybowały. Dwucyfrową podwyżkę mediany (listopad 2022 r./listopad 2023 r.) odnotowano we wszystkich największych miastach. W Krakowie wzrosła aż o 31 proc., do 12,2 tys. zł za mkw. – Dla porównania zarówno mediana, jak i średnia cena mkw. wszystkich mieszkań w tym mieście w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 25 proc. – wskazuje Marek Wielgo.