Pierwsze półrocze br. na rynku mieszkań – i nowych, i używanych – przyniosło wyraźne ożywienie. – Na zwiększony popyt na mieszkania duży wpływ miała zapowiedź uruchomienia od 1 lipca rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – mówi Dariusz Książak, prezes firmy doradczej Emmerson Evaluation, która publikuje raport o sytuacji na rynku nieruchomości. – Ruch na rynku po ogłoszeniu programu wywołali nie tylko jego beneficjenci, ale też klienci obawiający się wzrostów cen i wyprzedania tańszych nieruchomości – wyjaśnia.
Sprzedaż przyspiesza
Do biur sprzedaży zaczęli też napływać kupujący, którzy wcześniej wstrzymywali się z transakcjami ze względu na niską zdolność kredytową.
Z raportu Emmerson Evaluation wynika, że transakcyjne ceny mieszkań na koniec I półrocza br. w porównaniu z II połową 2022 r. na analizowanych rynkach wzrosły od 2 do 13 proc. (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, aglomeracja śląska – bez Katowic, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Toruń, Rzeszów, Kielce, Olsztyn, Zielona Góra, Opole, Gorzów Wielkopolski). – Zapowiedź programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” nie spowodowała dynamicznych podwyżek cen w I połowie roku – zaznacza Dariusz Książak. – Pobudziła jednak popyt, co przy ograniczonej podaży przyczyniło się do wyraźniejszego podnoszenia cen od początku drugiej połowy roku – podkreśla.
Wzrost popytu na mieszkania spowodowała również mniejsza dynamika inflacji oraz stopniowa poprawa dostępności kredytów mieszkaniowych. Komisja Nadzoru Finansowego znowelizowała rekomendację S, łagodząc kryteria oceny zdolności kredytowej klientów. W I półroczu 2023 r. banki udzieliły w sumie 55 tys. kredytów mieszkaniowych (o 32 proc. więcej niż w II półroczu ub.r.) na kwotę 19,2 mld zł (ponad 40-proc. wzrost w ciągu półrocza). Autorzy raportu podkreślają, że w czerwcu 2023 r. przyznano 11,4 tys. kredytów na 4,2 mld zł – to rekord w ciągu ostatnich 12 miesięcy pod względem i liczby, i kwoty.
W I półroczu sprzedaż mieszkań przyspieszyła. Sprzedano ich o 61 proc. więcej niż II półroczu 2022 r. – Główną grupę nabywców w I półroczu stanowili klienci gotówkowi, jednak odbudowała się grupa nabywców wspierających się kredytem – zaznacza prezes Książak.