Po roku konsultacji i sporach międzyresortowych na samym finiszu, wydaje się, że pierwszy raz od lat, akt prawny co do zasady porządkujący ład przestrzenny na terytorium RP, doczeka się modernizacji.
- Zastąpimy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego planem ogólnym gminy. Uprościmy procedury planistyczne. Zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy będą bardziej precyzyjne. Udostępnimy darmowy i dostępny dla wszystkich elektroniczny Rejestr Urbanistyczny. Chcemy, by planowanie przestrzenne było szybsze i bardziej zrównoważone - informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Kluczowy plan ogólny gminy
Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego dla całej gminy, czyli planu ogólnego (PO). Będzie to akt prawa miejscowego, z którym zgodność będą musiały zachować zarówno plany miejscowe, jak i decyzje o warunkach zabudowy. Będzie on określał strukturę funkcjonalno-przestrzenną gminy przez wydzielenie stref planistycznych, granice obszaru, na którym możliwe będzie uzupełnianie zabudowy w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy, zasady lokalizacji nowej funkcji mieszkaniowej w relacji do obsługujących je obiektów, które realizują usługi publiczne, np. szkoła podstawowa, obszar zieleni publicznej.
- Planowanie przestrzenne to ważna kompetencja gmin. Reforma daje samorządom narzędzia, aby sprawnie dbać o ład przestrzenny - wskazuje wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Nowe ścieżki konsultacji
Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące procedury planistycznej polegające m.in. na ujednoliceniu przepisów dla różnych aktów planistycznych czy wprowadzeniu trybu uproszczonej procedury planistycznej w konkretnych przypadkach. Dodatkowo, aby wzmocnić głos społeczności lokalnej w procedurach planistycznych, zmodyfikowano przepisy dotyczące partycypacji społecznej, wprowadzając między innymi możliwość stosowania różnorodnych form konsultacji.