Obowiązek odśnieżania dachów, zarówno budynków mieszkalnych, prywatnych, jak i obiektów przemysłowych oraz handlowych, reguluje art. 61 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego. Wraz z pierwszymi opadami śniegu jak bumerang wraca temat obowiązku odśnieżania dachów, usuwania nawisów śnieżnych czy zwisających sopli lodowych. Zwłaszcza te ostatnie mogą stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy obiekcie.
Lód na halach i magazynach
Szczególnie w obiektach wielkopowierzchniowych nie wolno dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg, które są na tego typu zdarzenia szczególnie wrażliwie. Należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu budynku szczegółowe informacje, w jakich przypadkach i z jaką częstotliwością mamy dokonywać przeglądu pokrywy śnieżnej i jej usuwania powinny się znaleźć w instrukcji użytkowania obiektu.
Czytaj więcej
Technologie te mogą wydawać się prymitywne, jednak są genialne w swojej prostocie. W Kanadzie jeden ze start-upów drukuje ściany za pomocą mieszanki z betonu konopnego jako osłonę szkieletu drewnianego ścian.
- Jeżeli nie posiadamy takiej instrukcji musimy posiłkować się projektem budowlanym, w którym znajdziemy informację na jakie obciążenie śniegiem została zaprojektowana konstrukcja dachu. Jest to oczywiście zależne, gdzie zlokalizowany jest obiekt (5 stref obciążenia śniegiem na terenie Polski), geometrii dachu, czyli kąta nachylenia połaci – tłumaczy inż. Mariusz Okuń, rzeczoznawca budowlany.
Dla przykładu ciężar objętościowy świeżego śniegu wynosi 1 kN/m.sześc., ale już lodu 9 kN/m.sześc.