Biurowce w regionach są teraz jednym z głównych celów inwestorów – podkreślają analitycy Avison Young. - Okazuje się, że wyższe koszty finansowania i zmiany w otoczeniu biznesowym nie zniechęciły inwestorów do lokowania kapitału w nieruchomości komercyjne w Polsce. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku wartość inwestycji osiągnęła 2,9 mld euro. To trzeci najlepszy wynik za pierwsze półrocze w ciągu ostatnich sześciu lat.
W koszulce lidera
– Polski rynek inwestycyjny, mimo zawirowań geopolitycznych, ma się bardzo dobrze. Na uwagę zasługuje fakt, że koszulkę lidera odebrał w tym roku magazynom sektor biurowy, który miał aż 44-proc. udziału we wszystkich transakcjach inwestycyjnych z wynikiem prawie 1,3 mld euro. Aktywność inwestorów w sektorze biurowym, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła o 60 proc. – podaje cytowany w komunikacie Marcin Purgal, dyrektor w Avison Young. – Już początek roku przyniósł kilka przejęć kluczowych aktywów biurowych w kraju, a w drugim kwartale zawarto osiem transakcji biurowych, z czego aż siedem – w miastach regionalnych. Największe z nich to sprzedaż Nowego Rynku D w Poznaniu firmie Eastnine AB ze Szwecji, MidPoint 71 we Wrocławiu – firmie Trigea Real Estate Fund czy Sky Tower, najwyższego budynku regionalnego i ikony Wrocławia, firmie Adventum Group – wskazuje.
Analitycy Avison Young tłumaczą, że na jeden z najlepszych wyników w historii, jaki był udziałem segmentu biurowego na polskim rynku inwestycyjnym w pierwszym półroczu, wpływ miał zakup warszawskiego biurowca Warsaw Hub przez Google. – To największa pojedyncza transakcja odnotowana w sektorze biurowym w Polsce. I to właśnie dzięki tej transakcji segment biurowy zepchnął z najwyższego miejsca na podium magazyny, które królowały przez ostatnie dwa lata wśród transakcji inwestycyjnych – mówią eksperci. – Trzeba zaznaczyć, że spośród 14 nieruchomości biurowych, które zmieniły właściciela w pierwszym półroczu tego roku, aż 11 to biurowce zlokalizowane w miastach regionalnych – mówi Marcin Purgal. – Tak duże zainteresowanie inwestorów aktywami biurowymi w miastach regionalnych to efekt mocno konkurencyjnej oferty naszego rynku w porównaniu z Europą Zachodnią w zakresie stóp kapitalizacji czy jakości budynków. Nie zauważamy znaczącej dekompresji stóp kapitalizacji, w Polsce pozostają one nadal na stabilnym poziomie, a jednocześnie w topowych budynkach biurowych zaczęły rosnąć czynsze – dodaje.
Dobre prognozy