– W pierwszym kwartale 2021 roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 167 tys. mkw. powierzchni, a wynajęto 109 tys. mkw. W sumie zasób biur w stolicy to już 6,04 mln mkw., co oznacza wzrost o 8 proc., rok do roku - wynika z najnowszego raportu CBRE. - Struktura popytu w pierwszym kwartale odbiegała od wcześniejszego standardu rynkowego. Aż 57 proc. wynajętej powierzchni stanowiły nowe transakcje, głównie poza centrum. Najbardziej aktywny był sektor usług finansowych, który odpowiadał za jedną czwartą popytu. Pomimo ciągłej niepewności związanej z pandemią poziom absorbcji powierzchni biurowej wzrósł o 28 proc. rok do roku.
Bez rewolucji
- Na początku pandemii wielu ekspertów zakładało drastyczne zmiany w sektorze biurowym. Teraz wiemy, że do rewolucji nie doszło – komentuje cytowany w komunikacie Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE. - Nadal jest widoczna ostrożność najemców, co odzwierciedla się w niskim udziale ekspansji. Natomiast absorpcja wyniosła 22,6 tys., co oznacza 28-proc. wzrost rok do roku. Warto przy tym zauważyć, że absorpcja w budynkach klasy A wyniosła 62 tys. mkw., natomiast w budynkach klasy B była ujemna i wyniosła -39 tys. mkw. Negatywna absorpcja w budynkach klasy B utrzymuje się od kilku kwartałów, co pokazuje, że wśród najemców umacnia się potrzeba posiadania biura w dobrej jakości budynku - mówi.
Ostrożni najemcy
Powierzchnia biurowa na warszawskim rynku wzrosła w pierwszym kwartale 2021 roku o 167 tys. mkw. - Na tę liczbę składa się osiem nieruchomości, które są wynajęte w mniej więcej połowie. Największy z nich to Skyliner (48,5 tys. mkw.) zrealizowany przez Karimpol. W stolicy w budowie jest niemal 400 tys. mkw. biur, z czego 174 tys. mkw. ma zostać ukończone do końca 2021 roku – wskazują eksperci CBRE. - Duży wzrost podaży idzie w parze z aktywnością najemców, choć w ich zachowaniu nadal widać ostrożność.
- Ostrożność najemców znalazła odzwierciedlenie w niskim udziale ekspansji, który stanowił zaledwie 2,3 proc. popytu. Nadal jednak na plusie utrzymuje się poziom absorbcji powierzchni biurowej, który w wielu miastach na zachodzie Europy przez wpływ COVID-19 spadł i jest na dużo niższym poziomie, co potwierdza mocną pozycję stołecznego rynku. Najbardziej aktywne sektory w Warszawie to usługi finansowe, produkcja oraz usługi konsumenckie. Natomiast za największą umowę odpowiadała spółka z sektora publicznego, czyli ZTM, która wynajęła niemal 10 tys. mkw. w PZO - mówi Mikołaj Sznajder.
Stabilne czynsze
Średni współczynnik pustostanów w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 11,4 proc., co oznacza wzrost o 1,5 pkt proc. w porównaniu do ostatniego kwartału 2020 roku. W sumie w stolicy dostępnych jest ponad 691 tys. biur. Średnie czynsze w Warszawie wahają się od 16,75 do 22,00 euro za mkw. miesięcznie. W lokalizacjach poza centrum ten koszt spada do 12,5-14,5 euro mkw. na miesiąc. Natomiast w najlepszych centralnych lokalizacjach czynsz waha się od 22,5-24,5 euro mkw. za miesiąc.