Rubin zawierał grafit - minerał wykonany z czystego węgla. Parametry chemiczne węgla wskazywały, że jest to pozostałość po prehistorycznym życiu, które istniało w tamtym czasie na Ziemi.
- Grafit w tym rubinie był naprawdę niezwykły. Po raz pierwszy znaleźliśmy dowód na istnienie prehistorycznego życia w skale rubinonośnej - mówi prof. Chris Yakymchuk z kanadyjskiego uniwersytetu.
2,5 mld lat temu w atmosferze Ziemi brakowało tlenu. Życie istniało wówczas tylko w formie mikroorganizmów i alg.
Czytaj więcej
Informację o niezwykle cennej asteroidzie 16 Psyche podała NASA. Gdyby mieszkańcy Ziemi mogli sprzedać tę asteroidę i podzielić się zyskiem, każdy człowiek stałby się miliarderem. To jednak oczywiście tylko teoria
Aby ustalić czy węgiel w rubinie miał pochodzenie organiczne, badacze sprawdzili skład chemiczny węgla - w szczególności skład izotopów w atomach węgla. - Materia żywa zazwyczaj składa się z lżejszych atomów węgla, ponieważ wówczas potrzeba mniej energii, by wchłonąć węgiel do komórek - wyjaśnia prof. Yakymchuk. W oparciu o ilość węgla-12 w graficie doszliśmy do wniosku, że atomy węgla były kiedyś częścią organizmu żywego. - Prawdopodobnie to szczątki mikroorganizmów takich jak cyjanobakterie - stwierdza prof. Yakymchuk.