Skrupulatna analiza majątku będącego przedmiotem sukcesji. Należy dokładnie zweryfikować, co tak naprawdę powinno być przekazane przyszłym pokoleniom. Zalecane jest przeprowadzenie audytu majątku rodzinnego i przedsiębiorstwa, który pozwoli dokładnie określić posiadane aktywa i ryzyka sukcesyjne (i nie tylko) z nimi związane. W pierwszej kolejności warto także rozważyć uproszczenie i uporządkowanie struktury korporacyjnej prowadzonego biznesu.
Krok 3
Ustalenie kręgu sukcesorów. Fundamentalne jest dokonanie wyboru przyszłych sukcesorów z odpowiednim wyprzedzeniem. Od nich zależeć będzie w końcu dalszy los firmy. Sukcesorzy powinni być odpowiednio przygotowani do roli, którą mają pełnić w przyszłości.
Krok 4
Rodzinny konsensus. Wybór następców prawnych – oraz niekiedy wskazanie lidera spośród nich – to jedna z najbardziej odpowiedzialnych decyzji. A co za tym idzie – najtrudniejszych. Kluczowe na tym etapie jest określenie roli oraz uprawnień pozostałych członków rodziny w taki sposób, aby nie dochodziło w niej do konfliktów, a przedsiębiorstwo sprawnie funkcjonowało.
Krok 5
Niekiedy opcja alternatywna, np. sprzedaż biznesu, również jest formą „sukcesji”. Gdy naturalny sukcesor nie jest zainteresowany prowadzeniem rodzinnego biznesu, należy rozważyć inne możliwości, w tym – sprzedaż zewnętrznemu inwestorowi. Ten krok również powinien być odpowiednio zaplanowany, zwłaszcza pod kątem doboru odpowiednich osób do współpracy (firm lub funduszy inwestycyjnych).
Krok 6
Uporządkowanie kwestii prawnych. W tym celu należy uregulować przede wszystkim kwestie związane ze spadkobraniem. Warto również zawczasu zorientować się, z jakimi procedurami będą musieli zmierzyć się spadkobiercy, obejmując dziedziczony majątek rodzinny.
Krok 7
Aspekty podatkowe i finansowe. Uporządkowanie kwestii podatkowych oraz poprawności rozliczeń podatkowych pozwoli na efektywne przeprowadzenie procesu sukcesji, zarówno po stronie właściciela, jak i sukcesorów. Z kolei uporządkowanie kwestii finansowych, w tym związanych z zewnętrznym finansowaniem firmy oraz strukturą jej zadłużenia – w znacznym stopniu uprości proces przekazania biznesu następcy.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację rodzinną
Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą, jednak w ograniczonym zakresie:
1. Przystępowanie oraz uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach i podmiotach o podobnym charakterze – w Polsce i poza.
2. Nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych.
3. Zbywanie przez fundację rodzinną mienia (o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia) – obostrzenie to nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w pkt 1 i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w pkt 2.
4. Najem lub dzierżawa mienia.
5. Udzielanie pożyczek spółkom powiązanym oraz beneficjentom fundacji rodzinnej.
6. Obrót walutami w celu realizacji płatności dotyczących działalności.
7. Produkcja przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy hodowli lub chowu użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50 proc. tego produktu.
8. Gospodarka leśna.
Działalność, o której mowa w pkt 7 i 8, fundacja może wykonywać wyłącznie w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym.
Materiał partnera