Materiał partnera: BOŚ
Rozwój tematyki zrównoważonego finansowania sprawia, że zapotrzebowanie na dane dotyczące efektywności firm w obszarach ESG przeżywa prawdziwy boom, a dostawcy ratingów ESG stają się wpływowymi instytucjami. Do końca 2021 r. łącznie 3826 inwestorów reprezentujących ponad 120 bilionów dolarów w aktywach przystąpiło do inicjatywy PRI zrzeszającej instytucje, które zobowiązują się do włączenia kryteriów ESG do swoich decyzji inwestycyjnych. Oceny ESG w coraz większym stopniu wpływają na decyzje uczestników rynku, co może mieć potencjalnie skutki dla cen aktywów i polityk korporacyjnych.
ESG istotne dla wszystkich
Efektywność firm w obszarze ESG jest przedmiotem zainteresowania zarówno właścicieli aktywów, inwestorów instytucjonalnych, regulatorów, jak i konsumentów indywidualnych. W ramach badania ESG Monitor 2021 ponad połowa osób ankietowanych w dziesięciu krajach stwierdziła, że postrzeganie efektywności firmy w obszarach ESG wpływa na ich decyzje zakupowe. Około jednej trzeciej osób ostrzegło innych przed korzystaniem z usług danej firmy z powodu jej zachowania. Około trzech czwartych badanych jest zdania, że firmy powinny bardziej jasno promować swoje działania w zakresie ESG oraz że podejście do raportowania niefinansowego powinno być bardziej spójne. Znaczna część uczestników zgadza się również, że ujawnienia ESG powinny być regulowane i że spółki powinny być karane za złe praktyki ESG. Znaczna większość uczestników zgodziła się również, że spółki powinny wziąć odpowiedzialność za swoje łańcuchy dostaw, że muszą one bardziej dbać o swoich pracowników oraz o środowisko naturalne.
Wszystko to sprawia, że wiele spółek już dobrowolnie poddaje się ocenie agencji ratingowych ESG – w celu uzyskania niezależnej oceny swojej efektywności i narażenia na ryzyko związane z czynnikami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Obecnie na rynku działa ponad 600 agencji ratingowych, a najbardziej rozpoznawalne spośród nich (np. MSCI, Refinitiv, ISS ESG, Morningstar Sustainalytics, FTSE Russel, S&P Global, Vigeo Eiris) obejmują swoimi ocenami tysiące podmiotów na całym świecie.
BOŚ w światowej czołówce
Także Bank Ochrony Środowiska, realizując przyjętą w 2021 r. Strategię ESG, poddał się ocenie ratingowej ESG, uzyskując w grudniu 2021 r. po raz pierwszy rating agencji Sustainalytics. Uzyskana ocena uplasowała BOŚ w ścisłej czołówce najwyżej ocenionych banków działających w Polsce.