– Nadspodziewanie wysoka frekwencja ubiegłorocznych Urodzin Starówki pokazała, że ta impreza jest potrzebna warszawiankom i warszawiakom. Tłumy mieszkanek i mieszkańców Warszawy miało okazję zobaczyć, jak bogatą i różnorodną ofertę kulturalną proponują działające tu na co dzień instytucje. Bardzo się cieszymy, że tej energii, która narodziła się w ubiegłym roku dzięki współpracy kilkudziesięciu miejsc, udało się nie stracić. Kontynuujemy wspólne działania jako Grupa Starówka – nieformalna sieć instytucji staromiejskich i wracamy z jeszcze większą mocą. Dołączyły do nas nowe miejsca, a program na lipcowy weekend zapowiada się imponująco – mówi Karolina Ziębińska, dyrektorka Muzeum Warszawy, które koordynuje współpracę wszystkich instytucji przy organizacji wydarzenia.
Urodzinowe koncerty
Wielkie świętowanie rozpocznie koncert na scenie Rynku Starego Miasta 19 lipca o godz. 17, którego gwiazdą będzie Molesta Ewenement, legendarna polska grupa hip-hopowa, działająca od polowy lat 90., zaliczana do prekursorów nurtu ulicznego rapu w Polsce. Warszawskie szlagiery zagra kapela Czessband; wystąpi także grupa Cała Praga Śpiewa.
Czytaj więcej
– W Polsce nastąpił przełom. Rytm koncertów wyznaczają małe ojczyzny, małe miejscowości – przekonuje Dionizy Piątkowski, promotor jazzu. Muzyczni zapaleńcy potrafią na swoje imprezy ściągnąć gwiazdy światowego formatu. Jak to się zatem robi w Sanoku, Krośnie czy Gorajcu?
W sobotę 20 lipca wystąpi Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce. Aga Zaryan to jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych i laureatka najważniejszych nagród w świecie muzycznym. Wyróżnia ją wyjątkowy styl śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania. Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku, Jej albumy osiągnęły statusy Złotych i Platynowych Płyt. Jedenasty album zatytułowany „SARA” przyniósł jej tytułu najlepszej polskiej wokalistki jazzowej roku – JAZZ TOP 2022. Na międzynarodowe scenie odnosi sukcesy od Tokio po Nowy Jork. W Warszawie wystąpi z udziałem znakomitych muzyków ze specjalnym, retrospektywnym programem przygotowanym na festiwal.
Niedzielę 21 lipca rozpocznie wielokulturowe śniadanie przed Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta. Poprowadzi je José Torres, kubańsko-polski muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, inicjator pierwszej orkiestry salsowej Jose Torres y Salsa Tropical, konsultant i menadżer ds. budowania społeczności w Fundacji Polskie Forum Migracyjne.