Na Marsie woda jest wszędzie? Znaleziono ją na wysokości 26 km

W rejonie równikowy Marsa znajdują się najwyższe wulkany jakie odkryto w Układzie Słonecznym. Teraz okazuje się, że w znajdujących się na ich szczytach kalderach znajduje się lód i, prawdopodobnie woda - informuje CNN powołując się na wyniki nowego badania.

Publikacja: 12.06.2024 09:39

Zdjęcie wykonane przez sondę pokazuje osad na wulkanie na Marsie

Zdjęcie wykonane przez sondę pokazuje osad na wulkanie na Marsie

Foto: AFP

arb

Największy z wulkanów — Olympus Mons — ma 26 km wysokości i 602 km średnicy, co czyni go 100 razy większym niż największy wulkan na Ziemi, Mauna Loa, na Hawajach. Jak zauważa CNN w zasadzie całe Hawaje dałoby się ukryć we wnętrzu tego marsjańskiego wulkanu.

Badacze odkryli cienką warstwę szronu na szczytach czterech wulkanów Marsa

Na szczycie marsjańskich wulkanów znajdują się kaldery - zagłębienia w szczytowej części wulkanów, które powstają wskutek gwałtownej eksplozji niszczącej górną część stożka wulkanicznego, albo wskutek zapadnięcia się stropu komory pomagmowej wraz ze stożkiem wulkanicznym.

Kaldery mają do 121 km średnicy — co sprawia, że wytwarza się w nich szczególny mikroklimat.

Teraz, dzięki kamerom zamontowanym na sondach krążących wokół Marsa badacze zaobserwowali, że w kalderach pojawia się szron. - Na dnie kaldery formują się osady, ale na krawędzi widzimy też odrobinę szronu. Potwierdziliśmy, że to lód i prawdopodobnie woda — powiedział Adomas Valantinas, badacz z Brown University, amerykańskiej uczelni z Rhode Island, który dokonał odkrycia wraz ze swoim doktorantem z Uniwersytetu w Bernie.

Czytaj więcej

Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu

- To znaczące, ponieważ pokazuje nam, że Mars jest dynamiczną planetą, ale także, że woda może być znaleziona niemal wszędzie na powierzchni Marsa — dodał.

Zespół kilkudziesięciu naukowców zaobserwował oszronienie na czterech wulkanach: Arsia Mons, Ascraeus Mons, Ceraunius Tholus i Olympus Mons — wynika z publikacji na łamach "Nature Geoscience".

Zaobserwowana warstwa osadu jest niezwykle cienka — liczy zaledwie jedną setną milimetra — ale rozciągają się na dużej powierzchni, a więc zawierają dużo wody. Może chodzić o ilość wody pozwalającą na zapełnienie 60 basenów olimpijskich — mówi Valantinas.

Czy ze szczytów wulkanów na Marsie będzie można pozyskać wodę?

Osad wykryto na podstawie analiz ok. 5 tysięcy zdjęć wykonanych przez CaSSIS - aparaturę wysokiej rozdzielczości Uniwersytetu w Bernie, który fotografuje powierzchnię Marsa od 2018 roku. CASSIS znajduje się na pokładzie sondy ExoMars Trace Gas Orbiter. - To pierwsze odkrycie pochodzące z CaSSIS, co jest dość ekscytujące - podkreślił Valantinas.

Zespół badaczy potwierdził swoje odkrycie za pomocą dwóch innych instrumentów znajdujących się na pokładzie Trace Gas Orbiter.

Valantinas przyznaje, że odkrycie było dość przypadkowe, ponieważ osady pojawiają się tylko wczesnym rankiem, w chłodniejszych miesiącach, więc tzw. okno obserwacyjne jest bardzo wąskie.

Badacz podkreśla, że jest mało prawdopodobne, by osad ten mógł zostać w przyszłości zebrany przez astronautów, ponieważ powłoka jest „bardzo cienka i efemeryczna”.

Zdaniem Valantinasa w przeszłości Mars miał gęstszą atmosferę i inny klimat, co oznacza, że na wulkanach mogły znajdować się lodowce. Teraz badacze będą szukać lodu na innych znanych wulkanach na Marsie.

Największy z wulkanów — Olympus Mons — ma 26 km wysokości i 602 km średnicy, co czyni go 100 razy większym niż największy wulkan na Ziemi, Mauna Loa, na Hawajach. Jak zauważa CNN w zasadzie całe Hawaje dałoby się ukryć we wnętrzu tego marsjańskiego wulkanu.

Badacze odkryli cienką warstwę szronu na szczytach czterech wulkanów Marsa

Pozostało 88% artykułu
Kosmos
Naukowcy opublikowali nowe zdjęcia Słońca. Takich fotografii jeszcze nie było
Kosmos
Kosmiczne „czerwone potwory”. Astronomowie zaskoczeni odkryciem Teleskopu Webba
Kosmos
Kosmiczny zbieg okoliczności zmylił naukowców. Przełomowe ustalenia w sprawie Urana
Kosmos
Rekordowa czarna dziura. Nowo odkryty obiekt zachowuje się inaczej niż przewiduje teoria
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kosmos
„Bóg chaosu” coraz bliżej Ziemi. Naukowcy przewidują, co stanie się z asteroidą