"Rok 2020 przeżywaliśmy wspólnie z przybywającymi na Jasną Górę pielgrzymami pod duszpasterskim hasłem „Wielka tajemnica wiary". Wskutek wprowadzanych przez rząd RP obostrzeń związanych z COVID-19, miniony okres zaznaczył się niekiedy poważnymi utrudnieniami w pracy duszpasterskiej naszego Sanktuarium oraz znacznym zmniejszeniem się liczby pielgrzymów i turystów w porównaniu z poprzednimi laty" – podało biuro prasowe Jasnej Góry w swoim dorocznym raporcie.
Pielgrzymki w reżimie sanitarnym
W komunikacie podkreślono, że „mimo trudności ojcowie paulini i ich świeccy współpracownicy starali się, aby Jasna Góra, zwłaszcza w okresie letnim, mogła należycie przyjąć przybywających pielgrzymów, i aby ten czas obfitował w różne wydarzenia o charakterze religijnym, co z pewnością podniosło na duchu wiernych, bardzo przeżywających ograniczenia w dostępie do kościołów i sakramentów świętych, szczególnie w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych".
W sumie na Jasną Górę w ubiegłym roku przybyło 120. ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, natomiast w okresie obostrzeń wiosennych i jesiennych związanych z pandemią COVID-19, odbywały się one z udziałem reprezentacji wiernych oraz na sposób duchowy, w łączności z Jasną Górą przez media.
W ubiegłym roku większość pielgrzymek to grupy krajowe, z czego 789 parafialnych, 51 młodzieży maturalnej. - Od marca, z powodu trwającej pandemii, odwołane zostały wszystkie kolejne diecezjalne pielgrzymki maturzystów. Odbyły się natomiast msze święte w intencji maturzystów, z reprezentacją młodzieży (maturzyści z archidiecezji gdańskiej, gnieźnieńskiej, częstochowskiej, łódzkiej, przemyskiej oraz diecezji. świdnickiej, włocławskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, rzeszowskiej, toruńskiej, ełckiej i warszawsko-praskiej) – wylicza biuro prasowe Jasnej Góry.
Do klasztoru przybyły też 64 grupy dzieci pierwszokomunijnych, 172 pielgrzymki zawodowe, modlitewne i stanowe oraz niewielka ilość grup seniorów i osób niepełnosprawnych czy dzieci i młodzieży.