Jasna Góra: Czterokrotnie mniej pielgrzymów

Niespełna milion pielgrzymów odwiedziło w minionym roku Jasną Górę. Z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń było ich ponad czterokrotnie mniej niż w 2019 roku, kiedy to sanktuarium odwiedziło blisko 4 mln 400 tys. pielgrzymów.

Publikacja: 01.01.2021 11:18

W ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło niespełna milion pielgrzymów.

W ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło niespełna milion pielgrzymów.

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

"Rok 2020 przeżywaliśmy wspólnie z przybywającymi na Jasną Górę pielgrzymami pod duszpasterskim hasłem „Wielka tajemnica wiary". Wskutek wprowadzanych przez rząd RP obostrzeń związanych z COVID-19, miniony okres zaznaczył się niekiedy poważnymi utrudnieniami w pracy duszpasterskiej naszego Sanktuarium oraz znacznym zmniejszeniem się liczby pielgrzymów i turystów w porównaniu z poprzednimi laty" – podało biuro prasowe Jasnej Góry w swoim dorocznym raporcie.

Pielgrzymki w reżimie sanitarnym

W komunikacie podkreślono, że „mimo trudności ojcowie paulini i ich świeccy współpracownicy starali się, aby Jasna Góra, zwłaszcza w okresie letnim, mogła należycie przyjąć przybywających pielgrzymów, i aby ten czas obfitował w różne wydarzenia o charakterze religijnym, co z pewnością podniosło na duchu wiernych, bardzo przeżywających ograniczenia w dostępie do kościołów i sakramentów świętych, szczególnie w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych".

W sumie na Jasną Górę w ubiegłym roku przybyło 120. ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, natomiast w okresie obostrzeń wiosennych i jesiennych związanych z pandemią COVID-19, odbywały się one z udziałem reprezentacji wiernych oraz na sposób duchowy, w łączności z Jasną Górą przez media.

W ubiegłym roku większość pielgrzymek to grupy krajowe, z czego 789 parafialnych, 51 młodzieży maturalnej. - Od marca, z powodu trwającej pandemii, odwołane zostały wszystkie kolejne diecezjalne pielgrzymki maturzystów. Odbyły się natomiast msze święte w intencji maturzystów, z reprezentacją młodzieży (maturzyści z archidiecezji gdańskiej, gnieźnieńskiej, częstochowskiej, łódzkiej, przemyskiej oraz diecezji. świdnickiej, włocławskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, rzeszowskiej, toruńskiej, ełckiej i warszawsko-praskiej) – wylicza biuro prasowe Jasnej Góry.

Do klasztoru przybyły też 64 grupy dzieci pierwszokomunijnych, 172 pielgrzymki zawodowe, modlitewne i stanowe oraz niewielka ilość grup seniorów i osób niepełnosprawnych czy dzieci i młodzieży.

Dodatkowo na Jasną Górę przyszło 160 pieszych pielgrzymek (oficjalnie zarejestrowanych). - Dotarły wszystkie diecezjalne grupy pielgrzymkowe, które co roku pielgrzymowały na Jasną Górę. Wędrowały albo w systemie sztafetowym, albo w grupach o dozwolonej liczbie pątników, lub w formie reprezentacji kapłanów – przewodników i służb porządkowych.

Przybyło także wiele mniej licznych, rodzinnych i indywidualnych grup pieszych, nie zgłaszanych w klasztorze – wyliczają służby prasowej Jasnej Góry. Były też 130 pielgrzymki rowerowe; 20 pielgrzymek biegowych oraz jedna konna.

- Wskutek ograniczeń narzuconych przez państwo na Kościół, ruch pielgrzymkowy i branżę turystyczną, miał miejsce gwałtowny spadek liczby oprowadzanych przez Jasnogórskie Centrum Informacji osób o ponad 100 000 – ze 123 104 w roku 2019 do 11 460 w 2020 roku – wylicza biuro prasowe sanktuarium.

Jak podkreśla jasnogórski klasztor mimo trudności i zmienionych form pielgrzymowania, odbyły się tegoroczne piesze pielgrzymki na Jasną Górę.

Ich organizatorzy zaangażowali dodatkowe służby odkażające i logistyczne i zastosowali ograniczenia w liczbie osób. Ze względu na pandemię zachęcano do duchowej formy pielgrzymowania, za pomocą mediów społecznościowych.

Najliczniejsze „tradycyjne" pielgrzymki w ub. roku to 40. Pielgrzymka Krakowska i 38. Pielgrzymka Tarnowska.

Blisko 350 osób u egzorcysty

Z danych przez biuro prasowe klasztoru wynika, że Tajemnicę Najświętszej Eucharystii kapłani sprawowali 45 tys. 481 razy, rozdzielono 470 tysięcy komunii świętych, sakrament małżeństwa zawarły 32 pary, a ochrzczono 28 dzieci.

- Nasi spowiednicy poświęcili pielgrzymom 19 tys. 957 godzin służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania – podaje sanktuarium.

W Księdze Wotywnej zarejestrowano 703 wota dziękczynno-błagalne, a w sobotniej nowennie do Matki Bożej Jasnogórskiej złożono 261 tys. 361 kartek z prośbami i podziękowaniami.

Poza tym w Parafialnych Księgach Pielgrzymów zanotowano 500 wpisów, a w Jasnogórskim Centrum Zawierzenia do księgi oddania Matce Bożej wpisały się 154 osoby.

Z posługi jasnogórskiego egzorcysty w sanktuarium skorzystało blisko 350 osób, oraz przeprowadzono niezliczoną ilość rozmów telefonicznych.

W Poradnictwie Rodzinnym 226 osób szukało pomocy z zakresu życia rodzinnego, a w Poradnictwie Psychologiczno-Religijnym dla młodzieży przeprowadzono 350 rozmów indywidualnych i grupowych.

- Światła i nadziei na drodze życia poprzez Jasnogórski Telefon Zaufania szukało 1680 osób. Telefon czynny jest każdego dnia od godziny 20.00 do 24.00, a posługują tam wolontariusze duchowni i świeccy – podaje biuro prasowe Jasnej Góry.

W ub. roku zakon paulinów świętował 750. rocznicę śmierci swojego założyciela bł. Euzebiusza. - W związku z Rokiem Jubileuszowym, zaplanowano szereg wydarzeń religijnych i kulturalnych, jednak z powodu epidemii koronawirusa, nie wszystkie mogły się odbyć – przyznają służby prasowe klasztoru.

Na Jasnej Górze w 2020 roku uczczono także 100-lecie urodzin św. papieża Jana Pawła II - w mniej uroczysty sposób niż to planowano z powodu epidemii.

W rocznicę śmierci papieża 2 kwietnia odbyło się czuwanie pamięci św. Jana Pawła II, a główna msza św. dziękczynna została odprawiona 17 maja pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów.

Poza tym Sanktuarium Jasnogórskie otrzymało niezwykły dar od papieża Franciszka - przywilej odpustu zupełnego „in perpetuo", czyli mającego „wieczystą moc" dla wszystkich wiernych nawiedzających to święte miejsce.

Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami, nawiedzając Jasną Górę w formie pielgrzymki - także duchowej.

"Rok 2020 przeżywaliśmy wspólnie z przybywającymi na Jasną Górę pielgrzymami pod duszpasterskim hasłem „Wielka tajemnica wiary". Wskutek wprowadzanych przez rząd RP obostrzeń związanych z COVID-19, miniony okres zaznaczył się niekiedy poważnymi utrudnieniami w pracy duszpasterskiej naszego Sanktuarium oraz znacznym zmniejszeniem się liczby pielgrzymów i turystów w porównaniu z poprzednimi laty" – podało biuro prasowe Jasnej Góry w swoim dorocznym raporcie.

Pielgrzymki w reżimie sanitarnym

Pozostało 92% artykułu
Kościół
Kapelan Solidarności wyrzucony z kapłaństwa. Był oskarżony o pedofilię
Kościół
Polski biskup rezygnuje z urzędu. Prosi o modlitwę w intencji wyboru następcy
Kościół
Podcast. Grzech w parafii na Podkarpaciu
"Rzecz w tym"
Ofiara, sprawca, hierarchowie. Czy biskupi przemyscy dopuścili się zaniedbań w sprawie pedofilii?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kościół
Tomasz Krzyżak: Abp Adrian Galbas do Warszawy to dobry ruch, ale widać przy okazji słabość polskiego Kościoła