W kościołach o wymianie pieców. Na zdrowsze dla ludzi i środowiska

Wiele parafii w całej Polsce będzie dziś informowało o problemie smogu, o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych i o możliwości uzyskania dotacji na ten cel.

Aktualizacja: 21.03.2021 13:32 Publikacja: 21.03.2021 11:30

W kościołach o wymianie pieców. Na zdrowsze dla ludzi i środowiska

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

To finał akcji „Bóg daje życie, a smog je zabiera" prowadzonej wspólnie przez Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików ŚRKŚ na rzecz Środowiska i prasą katolicką.

Smog zabija, a to grzech

Jest ona częścią programu ŚRKŚ pod nazwą „Zielone parafie". Informacje o uchwałach antysmogowych, o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach, trafiły do ośmiu tysięcy parafii w całej Polsce.

Każdego roku w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tysięcy osób. Podczas pandemii zanieczyszczenie powietrza wzmaga niebezpieczeństwo – przyczynia się również do dodatkowych zgonów z powodu COVID-19.

Badania wskazują, że smog powiększa liczbę ofiar tej choroby aż o 28 proc. - Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego świadomość na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i przepisów nałożonych na samorządy i mieszkańców jest ciągle bardzo niska – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Podkreśla, że „ciągle widać potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się np. jak skorzystać z rządowego Programu Czyste Powietrze, wymienić stary kocioł i zacząć żyć bardziej komfortowo –dodaje Siergiej.

Jego zdaniem wiele osób nie wie, że pozbywając się z domu starego kotła, pozbywa się problemu, a zyskuje wolny czas, komfort, zdrowie i pieniądz.

- Od każdego z nas zależy, czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu, czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice Laudato si, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: „Nie zabijaj" – napisali we wspólnym liście pasterskim abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Ignacy Dec, biskup świdnicki i bp Zbigniew Kiernikowski, biskup legnicki.

W kościele o tym powiedzą

Finał akcji odbywa się w dziś. Do ośmiu tysięcy parafii w całej Polsce, wraz ze specjalnym numerem Gościa Niedzielnego, trafiły dziś materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego rozwiązania w tym między innymi możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła.

Celem programu "Zielone parafie" jest włączenie wiernych we wdrażanie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne.

Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki Laudato si' papieża Franciszka, skierowanej do "wszystkich ludzi dobrej woli".

- Chcemy zwiększyć świadomość problemu zanieczyszczenia powietrza i pokazać konkretne, praktyczne sposoby jego rozwiązania – tłumaczą organizatorzy akcji.

Kampania jest częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska pn. „Zielone parafie", którą objęła patronatem Konferencja Episkopatu Polski.

Skąd dotacje na wymianę pieca?

Program „Czyste Powietrze" to największy w Polsce system dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.

Funkcjonowanie programu zaplanowano na lata 2018–2027, a na jego realizację przewidziano kwotę 103 mld złotych.

Aby spełnić kryteria programu „Czyste Powietrze", modernizacja musi dotyczyć oddanego do użytku jednorodzinnego budynku mieszkalnego, a roczny dochód wnioskodawcy nie może przekraczać kwoty 100 tys. złotych.

W przypadku, gdy inwestycja zakłada wymianę źródła ciepła, konieczne jest zlikwidowanie nieefektywnego pieca na paliwo stałe.

W zależności od poziomu dofinansowania można liczyć na wsparcie: do 10 tys. złotych – na samą termomodernizację bez wymiany pieca, do 25 tys. złotych – na wymianę pieca i termomodernizację, czy do 30 tys. złotych na wymianę pieca, montaż instalacji fotowoltaicznej i termomodernizację budynku.

Poza tym poszczególne regiony także posiadają własne programy, które pozwalają na pozyskanie dotacji bądź preferencyjnych kredytów na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Jednym z przykładów jest dotacja warszawska. Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na wsparcie do instalacji fotowoltaicznej na poziomie 1500 złotych/kW. Maksymalna kwota, którą może otrzymać Beneficjent, wynosi 15 tys. złotych. Nabór wniosków trwa do końca marca 2021 roku.

To finał akcji „Bóg daje życie, a smog je zabiera" prowadzonej wspólnie przez Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików ŚRKŚ na rzecz Środowiska i prasą katolicką.

Smog zabija, a to grzech

Pozostało 95% artykułu
Kościół
Kapelan Solidarności wyrzucony z kapłaństwa. Był oskarżony o pedofilię
Kościół
Polski biskup rezygnuje z urzędu. Prosi o modlitwę w intencji wyboru następcy
Kościół
Podcast. Grzech w parafii na Podkarpaciu
"Rzecz w tym"
Ofiara, sprawca, hierarchowie. Czy biskupi przemyscy dopuścili się zaniedbań w sprawie pedofilii?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kościół
Tomasz Krzyżak: Abp Adrian Galbas do Warszawy to dobry ruch, ale widać przy okazji słabość polskiego Kościoła