Na wtorkowym zebraniu Synod zdecydował o włączeniu tych krajów do diecezji singapurskiej Egzarchatu Azjatyckiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, która powstała pod koniec 2018 roku. Jak pisze agencja Interfax, była to „odpowiedź na działania Konstantynopola na Ukrainie, gdzie wbrew woli kościoła kanonicznego utworzono równoległą strukturę kościelną”.
Powstanie nowej niezależnej od Moskwy Cerkwi w 2018 roku i wybór jej zwierzchnika uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Ukrainy, odkąd kraj uzyskał niepodległość po upadku ZSRR.
Przeczytaj: Ukraina ma własną Cerkiew, niezależną od Rosji
Misja rosyjskiej Cerkwi wśród Papuasów „będzie echem wydarzeń na Ukrainie”, jak pisze Interfax, dodając, że „wcześniej w świecie prawosławnym milcząco wierzono, że Patriarchat Konstantynopola ma prawo opiekować się wszystkimi prawosławnymi w diasporze”.
Oba kraje, w których Rosyjski Kościół Prawosławny planuje od tej pory rozwijać swoją działalność, nie były jeszcze przedmiotem zainteresowania prawosławnych misjonarzy. Timor Wschodni jest jednym z dwóch katolickich krajów w Azji, oprócz Filipin. Katolicy stanowią tam około 98 proc. populacji, protestanci i muzułmanie - po 1 proc.