W Polsce oficjalnie działa 186 Kościołów i związków wyznaniowych. Wszystkie korzystają z tych samych uprawnień np. podatkowych, dotyczących nauczania religii czy dostępu do Funduszu Kościelnego, z którego finansowane są składki emerytalne osób duchownych. I zdecydowana większość by te uprawnienia straciła, a zachowałoby je tylko 15 największych i najstarszych, których działalność regulowana jest osobnymi ustawami, w tym oczywiście Kościół katolicki. Tak wynika z propozycji przedstawionych na konferencji prasowej, która odbyła się w środę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorem był wpływowy Instytut Ordo Iuris.
Czytaj więcej
Fundacja Ordo Iuris opublikowała w internecie poradnik dla pracowników i pracodawców. Autorzy poruszają w nim kwestie wolności słowa i klauzuli sumienia. Zwracają uwagę hotelarzom, że mogą odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi parom, które nie są małżeństwami.
Zdaniem instytutu, w roku wyborczym Polska powinna wejść „na drogę pełniejszego urzeczywistnienia wolności sumienia i religii”. By tego dokonać, instytut przygotował pakiet zmian legislacyjnych, a także propozycje, które nie przybrały jeszcze kształtu rozwiązań prawnych.
Pierwszy z gotowych projektów dotyczy klauzuli sumienia. Instytut chce, by nie przysługiwała tylko lekarzom i pielęgniarkom, jak obecnie, lecz też diagnostom laboratoryjnym, farmaceutom i przedsiębiorcom. Oznacza to, że np. pracownik apteki mógłby odmówić sprzedania antykoncepcji.
Kolejny gotowy już projekt dotyczy wprowadzenia do prawa definicji kapelana szpitalnego. Obecnie takiej definicji nie ma, w związku z czym – jak uzasadnia Ordo Iuris – władze niektórych szpitali ograniczają pełnienie posługi duszpasterskiej. W projekcie nie tylko pojawia się definicja kapelana, ale także obowiązek tworzenia w szpitalach „pomieszczeń niezbędnych do pełnienia posługi”, czyli np. kaplic. Dyrekcja szpitala byłaby też zobowiązana do ogłaszania w widocznych miejscach na terenie placówki oraz w internecie informacji o posłudze duszpasterskiej.