Partner relacji: PZU
Wśród największych obaw Polaków w ostatnim czasie pojawiły nowe: to m.in. brak dostępu do opieki medycznej, ocieplenie klimatu, samotność czy przestępczość internetowa. Szeroko rozumiane bezpieczeństwo – fizyczne, psychiczne, finansowe, cyfrowe, tak własne, jak i rodziny, biznesu czy pracowników – jest dziś najbardziej pożądanym dobrem. Zapewnienie go to wyzwanie i zarazem szansa rozwoju dla sektora finansowego. Temat ten był osią debaty „Jak rynek finansowy odpowiada na nowe obawy, nadzieje i możliwości Polaków?” w trakcie Kongresu 590.
Czego się obawiamy
Właśnie z myślą o odpowiedzi na oczekiwania i wątpliwości społeczne Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) przygotowała raport „Mapa ryzyka Polaków. Jak ubezpieczyciele odpowiadają na potrzeby społeczeństwa?”. O najważniejszych wnioskach mówił Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.
Zdaniem autorów raportu główne obawy Polaków mogą być ubezpieczone. A trzy najważniejsze, jak wynika z badania, są takie same bez względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania. Są to: śmierć najbliższej osoby, brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby oraz ciężka choroba najbliższej osoby. Z kolei za coraz bardziej prawdopodobne uznajemy ryzyka związane ociepleniem klimatu. A aż 83 proc. Polaków uważa, że ubezpieczenia są przydatne, gdy w życiu dzieją się złe rzeczy.
Czy nasze przekonania przekładają się na wzrost zainteresowania polisami zdrowotnymi, czy pandemia miała wpływ na nasze decyzje związane z ubezpieczeniami?
Małgorzata Sadurska, członek zarządu PZU, zwróciła uwagę, że im nasze poczucie bezpieczeństwa jest mniejsze, tym większa staje się potrzeba ochrony. – Tę zasadę obserwujemy w trudnych czasach pandemicznych. W ostatnim okresie znacznie wzrosło zainteresowanie Polaków produktami życiowymi czy zdrowotnymi w porównaniu z 2019 r. Obserwujemy, że coraz więcej osób chce kupować od nas ubezpieczenia zdrowotne i opiekę medyczną, którą zapewnia PZU Zdrowie. Według szacunków, ponad 3 mln osób, w tym roku to już pewnie będzie 3,5 mln, a może więcej, posiada tego typu ubezpieczenia – mówiła Małgorzata Sadurska.