"Welt": Tajna klauzula w Planie Zwycięstwa Zełenskiego? Ma przekonać Trumpa

W Planie Zwycięstwa, który prezydent Ukrainy przekazał sojusznikom, zawarta jest tajna klauzula, ukrywana dotąd przed opinią publiczną. Ma "przeciągnąć" Trumpa na stronę Ukrainy - pisze niemiecki "Welt".

Publikacja: 16.11.2024 23:00

Spotkanie Zełenskiego i Trumpa w Trump Tower, wrzesień 2024

Spotkanie Zełenskiego i Trumpa w Trump Tower, wrzesień 2024

Foto: Reuters, Shannon Stapleton

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 997

Kijów stara się jak najszybciej „umówić się” z Trumpem, aby przeciągnąć go na swoją stronę przed zbliżającymi się negocjacjami pokojowymi z Federacją Rosyjską-pisze „Die Welt”.

Utajniony atut Ukrainy w Planie Zwycięstwa

W planie Zwycięstwa, który prezydent Ukrainy przekazał sojusznikom, zawarta jest tajna klauzula, ukrywana dotąd przed opinią publiczną Może on przeciągnąć na jej stronę Donalda Trumpa w negocjacjach mających na celu zakończenie wojny z Rosją

Niemiecki dziennik  zauważa, że Kijów jest zaniepokojony niepewnymi perspektywami, jakie niesie ze sobą niezapowiedziana jeszcze strategia Trumpa na zakończenie wojny. Prezydent Władimir Zełenski stara się teraz ze wszystkich sił wzmocnić swoje stanowisko, aby móc nie zgadzać się na wszystko, co podczas negocjacji strony będą usiłowały narzucić Ukrainie. Powołując się na źródła w ukraińskich kręgach rządowych, Welt pisze, że Kijów stara się obecnie „umówić” na spotkanie z Trumpem tak szybko, jak to możliwe.

„Każdy, ale nie Chiny”. Klauzula w Planie Zwycięstwa

„Welt” podkreśla, że podczas spotkania we wrześniu Trump i Zełenski omawiali nieujawnioną część Planu Zwycięstwa,  zawierającą klauzulę, że Trump mógłby w przyszłości decydować, kto będzie mógł inwestować na Ukrainie.

Czytaj więcej

Donald Trump o Wołodymyrze Zełenskim: Najlepszy sprzedawca w historii

„Każdy, ale nie Chiny” – tak opisano tę ideę. Jej celem jest uprzedzenie Pekinu, by nie snuł żadnych planów na przyszłość dotyczących Ukrainy, w wyniku których utraciłaby ona dostęp do cennych zasobów.

Według informatora Zełenskiemu radzono, aby w rozmowach z Trumpem w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej podkreślał temat Chin, zapewniając go na przykład, że "teatr działań w regionie Indyjsko-Pacyfiku zaczyna się na Ukrainie”. Dlatego Ukraina zaproponowała zapewnienie partnerom zachodnim priorytetowego dostępu do swoich zasobów kopalnych.

„Welt” o przyszłości Zełenskiego

Inną propozycją „pod Trumpa”  ma być propozycja zastąpienia wojsk amerykańskich w Europie żołnierzami ukraińskimi – już od swojej pierwszej kadencji Trump okazywał irytację kosztem stacjonowania żołnierzy USA.

Czytaj więcej

Trump obwinia Zełenskiego za inwazję Rosji na Ukrainę. "Nie zabiegał o pokój z Moskwą"

„Dla Zełenskiego wiele będzie zależeć od powodzenia tej strategii w nadchodzących tygodniach. Po zakończeniu wojny, czy to ze względu na dobry, czy zły układ dla Ukrainy, będzie musiał przeprowadzić przełożone od maja wybory prezydenckie” – pisze "Welt".

Dziennik zauważa, że dla przyszłości politycznej Zełenskiego kluczowe będzie to, czy porozumienie będzie lepsze od projektu traktatu uzgodnionego podczas rozmów pokojowych w Stambule w kwietniu 2022 roku. "Kijów był wówczas gotowy na duże ustępstwa, aby zakończyć wojnę” – pisze "Welt".

Projekt porozumienia pokojowego w Stambule

W czerwcu tego roku „New York Times” opublikował pełny tekst projektu porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją z dnia 15 kwietnia 2022 r.

Dokument ten ogólnie uzgodniły obie strony konfliktu, jednak niektóre aspekty zostały ujęte w wersjach zaproponowanych przez każdą ze stron, nieuzgodnionych z ta drugą. Dokument zakładał m.in. odłożenie na później kwestii Krymu, uznanie przez Ukrainę „legalności" tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych, redukcję Sił Zbrojnych Ukrainy do 100 tys. żołnierzy i rezygnację Kijowa ze starań o wstapienie do NATO.

Rosja domagała się także zakazu gloryfikacji OUN-UPA, uznania języka rosyjskiego za oficjalny i zniesienia nałożonych na nią sankcji. Ukrainie udało się umieścić w dokumencie klauzulę o pomocy Zachodu w przypadku nowej rosyjskiej agresji, ale Moskwa chciała mieć prawo zawetowania takiej pomocy.

Kijów stara się jak najszybciej „umówić się” z Trumpem, aby przeciągnąć go na swoją stronę przed zbliżającymi się negocjacjami pokojowymi z Federacją Rosyjską-pisze „Die Welt”.

Utajniony atut Ukrainy w Planie Zwycięstwa

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Pjongjang wysyła Moskwie ciężką artylerię. Za udział w wojnie oczekuje rewanżu
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Izrael zniszczył tajny ośrodek nuklearny w Iranie
Konflikty zbrojne
Kim Dzong Un nakazał rozpoczęcie masowej produkcji dronów-kamikadze
Konflikty zbrojne
Korea Północna dostarczyła Rosji najpotężniejszy system artyleryjski ze swoich arsenałów
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Konflikty zbrojne
Rosjanom brakuje sprzętu. Zabierają czołgi nawet z wytwórni filmowej