Niemcy: UE nie wywiąże się z obietnicy ws. pomocy militarnej dla Ukrainy

Boris Pistorius, minister obrony Niemiec przyznał, że Unia Europejska nie zrealizuje zapowiedzi dotyczących dostarczenia Ukrainie amunicji artyleryjskiej i pocisków rakietowych.

Publikacja: 14.11.2023 11:06

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 629

Pistorius poddał też w wątpliwość decyzję o tym, aby wyznaczyć sobie cel dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich i rakiet dając na jego realizację 12 miesięcy.

Minister obrony Niemiec: Łatwo powiedzieć milion sztuk amunicji, trudniej ją zdobyć

Wypowiedź ministra obrony Niemiec to pierwsze publiczna deklaracja ważnego europejskiego ministra dotycząca tego, że cel, jaki postawiła sobie UE w zakresie dostarczania amunicji artyleryjskiej i pocisków rakietowych Ukrainie, nie zostanie zrealizowany.

Reuters przypomina jednak, że już wcześniej dyplomaci i urzędnicy od miesięcy wyrażali, w nieoficjalnych rozmowach, sceptycyzm co do tego, czy cel ten jest realny.

UE postawiła sobie cel dostarczenia Ukrainie w 12 miesięcy miliona sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i pocisków rakietowych, po tym jak Ukraina zaczęła sygnalizować, że regularne dostawy takiej amunicji są dla niej kluczowe w trwającej wojnie z Rosją w związku z tym, że konflikt zmienia się w wojnę na wyniszczenie.

Czytaj więcej

Szwecja przybliża się do NATO. Jest decyzja tureckich parlamentarzystów

- Nie obiecałem miliona sztuk amunicji i to nie był cel. Prawidłowe pytanie, jakie należy zadać brzmi czy 1 milion był w ogóle realistycznym celem - powiedział Pistorius.

- Były głosy, które ostrzegały: "lepiej uważajcie, milion łatwo powiedzieć, pieniądze są dostępne, (ale) musi być produkcja". Te głosy ostrzegawcze się potwierdziły, niestety - stwierdził.

- Można bezpiecznie stwierdzić, że milion sztuk amunicji nie zostanie osiągnięty - dodał.

UE eksportuje za dużo amunicji poza swoje granice?

Już wcześniej pojawiały się sygnały, że europejski przemysł nie ma wystarczającego potencjału, by zrealizować postawiony cel.

40 proc.

Taka część produkcji amunicji w UE jest eksportowana poza granice Unii

Były jednak również głosy, że warto ustanowić ambitny cel, aby zachęcić państwa do składania zamówień a firmy zbrojeniowe do inwestowania w zwiększenie potencjału produkcyjnego.

Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell poinformował, że UE dostarczyła w pierwszej transzy dostaw dla Ukrainy ponad 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej i pocisków rakietowych. Dostawy te były jednak realizowane z zasobów amunicji już posiadanej przez państwa członkowskie.

Obecnie UE ma się skupić na zamawianiu amunicji od firm zbrojeniowych, w ramach procedury wspólnych zamówień. Na razie jednak nie wiadomo jak wiele amunicji uda się w ten sposób pozyskać.

Borrell zwraca uwagę, że częścią problemu jest to, iż europejski przemysł zbrojeniowy eksportuje ok. 40 proc. produkcji do krajów poza UE.

- Może musimy przestawić tę produkcję na priorytetowego odbiorcę, jakim są Ukraińcy - stwierdził.

Tymczasem Thierry Breton, komisarz UE ds. przemysłu twierdzi, że cel przyspieszenia europejskiej produkcji amunicji kalibru 155 mm do miliona rocznie zostanie zrealizowany.

Pistorius poddał też w wątpliwość decyzję o tym, aby wyznaczyć sobie cel dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich i rakiet dając na jego realizację 12 miesięcy.

Minister obrony Niemiec: Łatwo powiedzieć milion sztuk amunicji, trudniej ją zdobyć

Pozostało 93% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany