Generał Załużny: Wojna wchodzi w nowy etap. Ryzykowny dla Ukrainy

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny uważa, że ​​wojna z Rosją wkracza w nowy etap: walkę „pozycyjną” ze statycznymi i wyczerpującymi walkami. Aby w niej zwyciężyć, potrzebne są wysokie technologie.

Publikacja: 01.11.2023 22:28

Generał Załużny: Wojna wchodzi w nowy etap. Ryzykowny dla Ukrainy

Foto: mil.gov.ua

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 616

Załużny zawarł swoje przemyślenia w felietonie dla "The Economist".

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy  ostrzegł, że ​​taka wojna pozycyjna  jest korzystna dla Rosji, ponieważ daje jej szansę na odzyskanie sił.

Załużny uważa, że w takiej sytuacji Siły Zbrojne potrzebują kluczowych zdolności i technologii wojskowych.

"Najważniejszym z nich jest siła powietrzna. Kontrola nieba jest niezbędna w przypadku operacji naziemnych na dużą skalę. Dotyczy to zarówno samolotów załogowych, jak i dronów" - uważa Załużny i podkreśla, że Rosja utrzymuje obecnie na niebie znaczną przewagę nad Ukrainą, co utrudnia natarcie wojsk ukraińskich..

Rosja stworzyła nowy typ wojska

Według niego w ciągu ostatniej dekady Rosja zmodernizowała swoje siły walki radioelektronicznej, tworząc nowy typ wojska i opracowując 60 nowych typów tego sprzętu. A Federacja Rosyjska jest teraz pod tym względem silniejsza niż Ukraina.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Rosja. Kolos na glinianych nogach

Załużny twierdzi, że choć Ukraina zbudowała wiele własnych elektronicznych systemów obrony, potrzebuje także większego dostępu do wywiadu elektronicznego od sojuszników. Bo, jak podkreśla, "środki walki radioelektronicznej to klucz do zwycięstwa w wojnie z dronami".

Załużny: Nie można lekceważyć Rosji

Generał ostrzega przed lekceważeniem Rosji, która poniosła ciężkie straty i zmarnowała mnóstwo amunicji, ale przez długi czas będzie miała przewagę w zakresie broni, technologii, rakiet i amunicji.

Jej przemysł obronny zwiększa produkcję pomimo bezprecedensowych sankcji.Tak samo nasi partnerzy z NATO zwiększają swoje zdolności produkcyjne, ale zajmie to co najmniej rok, a w niektórych przypadkach, takich jak samoloty oraz systemy dowodzenia i kontroli, dwa lata" - pisze Załużny.

Wojna pozycyjna niesie ogromne ryzyko dla Ukrainy

Generał Załużny ostrzegł, że wojna pozycyjna, w którą według niego zmienia się trwający od ponad 600 dni konflikt, to długa wojna, która niesie ze sobą ogromne ryzyko dla ukraińskich sił zbrojnych i państwa.

Czytaj więcej

Sondaż. Większość Rosjan poparłaby decyzję Putina o zakończeniu wojny

I jeśli Ukraina ma się z tej pułapki wydostać, będzie potrzebować wszystkich przewagi w powietrzu, znacznie ulepszonej walki elektronicznej i walki kontrbateryjnej, nowych technologii wydobywczych oraz zdolności do mobilizacji i wyszkolenia większej liczby rezerw.

"Musimy także skupić się na nowoczesnym dowodzeniu i kontroli – abyśmy mogli skuteczniej niż Rosja wizualizować pole bitwy i szybciej podejmować decyzje – oraz na usprawnieniu naszej logistyki, jednocześnie osłabiając rosyjską logistykę rakietami dalekiego zasięgu" - pisze dowódca.

I podkreśla, że nowe, innowacyjne podejście może "zamienić tę wojnę pozycyjną w wojnę manewrową.”

Załużny zawarł swoje przemyślenia w felietonie dla "The Economist".

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy  ostrzegł, że ​​taka wojna pozycyjna  jest korzystna dla Rosji, ponieważ daje jej szansę na odzyskanie sił.

Pozostało 93% artykułu
Konflikty zbrojne
Stany Zjednoczone wiedziały o ataku Rosji. Moskwa wysłała ostrzeżenie
Konflikty zbrojne
Putin w orędziu do narodu: Rosja uderzyła w Ukrainę najnowszym systemem rakietowym
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Rakietowe uderzenia na obwód kurski i mściwy szantaż Putina
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na Dniepr. Rosja nie użyła pocisku balistycznego ICBM?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowana przez Rosję pociskiem międzykontynentalnym