Hamas uwolnił dwie kolejne zakładniczki. Barack Obama ostrzega Izrael

W poniedziałek Hamas uwolnił dwie kolejne zakładniczki, wywiezione do Strefy Gazy w czasie ataku na Izrael z 7 października. Tymczasem izraelska armia informuje, że przygotowuje się do "bezlitosnych ataków", które mają zniszczyć Hamas.

Publikacja: 24.10.2023 05:17

Izrael w ciągu doby zaatakował 320 celów w Strefie Gazy

Izrael w ciągu doby zaatakował 320 celów w Strefie Gazy

Foto: AFP

arb

"Zdecydowaliśmy się uwolnić je ze względów humanitarnych i z uwagi na zły stan zdrowia" - oświadczył Abu Ubajda, rzecznik zbrojnego ramienia Hamasu, w serwisie Telegram.

Wojna w Izraelu: Hamas uwolnił jak dotąd cztery zakładniczki

Kancelaria premiera Izraela w wydanym oświadczeniu potwierdziła przekazanie Izraelowi przez Hamas dwóch zakładniczek, obywatelek Izraela - 79-letniej Nurit Cooper i 85-letniej Jochewed Lifszic. Obie zostały przewiezione do szpitala w Tel Awiwie.

Uwolnione przez Hamas kobiety zostały uprowadzone z kibucu Nir Oz, niedaleko Strefy Gazy, wraz z ich mężami, którzy nadal pozostają w niewoli Hamasu.

Pierwsze dwie zakładniczki - matkę z córką - Hamas uwolnił w piątek. Uwolnione w piątek kobiety były Amerykankami.

Izraelskie ataki na Strefę Gazy nie słabną

Tymczasem izraelska armia oświadczyła, że przygotowuje się do "bezlitosnych ataków" mających na celu zniszczenie Hamasu. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało w poniedziałek, że w wyniku trwających od dwóch tygodni ataków odwetowych na enklawę zginęło ponad 5 tys. osób, w tym ponad 2 tys. dzieci. W ataku Izraela na Hamas zginęło 1 400 mieszkańców Izraela, a Hamas wziął ponad 220 zakładników.

W poniedziałek Izrael atakował z powietrzna liczne cele w Strefy Gazy, a izraelscy żołnierze przeprowadzali rajdy na terytorium enklawy, w czasie których ścierali się z Hamasem. Dotychczas jednak Izrael nie zaczął spodziewanej w każdej chwili operacji lądowej w Strefie Gazy, na granicy z którą izraelska armia zgromadziła do 300 tys. żołnierzy i sprzęt ciężki.

Czytaj więcej

Irański generał grozi Izraelowi. "Nie zawahamy się zaatakować Hajfy"

Szef Sztabu izraelskiej armii, gen. Herci Halewi, wydał oświadczenie w którym zapewnił, że Izrael nie zamierza łagodzić ataków na Strefę Gazy. "Chcemy doprowadzić do całkowitego demontażu Hamasu. Nasza ścieżka jest drogą bezlitosnych ataków godzących w Hamas wszędzie i w każdy sposób. Jesteśmy dobrze przygotowani do operacji lądowej na południu. Żołnierze mają więcej czasu, by dobrze się przygotować i to właśnie robią" - podkreślił czyniąc aluzję do spodziewanej inwazji na Strefę Gazy.

W ciągu doby izraelska armia miała zaatakować ponad 320 celów w Strefie Gazy, w tym tunele wykorzystywane przez Hamas oraz stanowiska dowodzenia i posterunki obserwacyjne Hamasu. Wśród celów izraelskich ataków był też obóz dla uchodźców Al-Shati, w którym zaatakowany miał zostać "cel związany z Hamasem". Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ataku zginęło lub zostało rannych kilkadziesiąt osób.

USA publicznie wspierają prawo Izraela do samoobrony, ale - jak podaje Reuters powołując się na dwa źródła - Biały Dom, Pentagon i Departament Stanu apelują do władz Izraela o ostrożność w podejmowanych działaniach. Priorytetem dla USA ma być zyskanie czasu na negocjacje ws. uwolnienia zakładników - twierdzą informatorzy agencji Reutera.

Joe Biden, prezydent USA, pytany o możliwość zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem stwierdził, że "najpierw uwolnieni muszą być zakładnicy, a potem można rozmawiać".

Barack Obama ostrzega przed skutkami izraelskich ataków na Strefę Gazy

Tymczasem były prezydent USA, Barack Obama, wydał pisemne oświadczenie, w którym apeluje do Izraela, by ten w swoich atakach odwetowych na Hamas unikał ofiar cywilnych.

"Każda izraelska strategia wojskowa, która ignoruje koszty ludzkie, może ostatecznie przynieść odwrotny skutek. Tysiące Palestyńczyków już zginęło w bombardowaniu Gazy, wśród nich jest wiele dzieci. Setki tysięcy osób zostało wypędzonych z domów" - podkreślił Obama w oświadczeniu umieszczonym w mediach społecznościowych.

"Decyzja izraelskiego rządu, by odciąć dostawy żywności, wody i elektryczności do uwięzionych cywilów grozi nie tylko pogorszeniem narastającego kryzysu humanitarnego. Może także utwardzić nastawienie Palestyńczyków (do Izraela) na pokolenia, osłabić globalne wsparcie do Izraela, przynieść korzyść wrogom Izraela i podważyć wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju i stabilności w regionie" - podkreślił Obama, który jednocześnie potępił atak Hamasu i podtrzymał swoje wsparcie dla prawa Izraela do samoobrony.

Czytaj więcej

Hamas uwalnia dwie amerykańsko-izraelskie zakładniczki

"Zdecydowaliśmy się uwolnić je ze względów humanitarnych i z uwagi na zły stan zdrowia" - oświadczył Abu Ubajda, rzecznik zbrojnego ramienia Hamasu, w serwisie Telegram.

Wojna w Izraelu: Hamas uwolnił jak dotąd cztery zakładniczki

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Czarny scenariusz Borisa Johnsona. Brytyjskie wojska na Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Nowy minister obrony Izraela: Sprzyjające warunki do ataku na Iran
Konflikty zbrojne
Były żołnierz wojsk specjalnych doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego u Donalda Trumpa
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 992
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Konflikty zbrojne
Władimir Putin przeciw Zachodowi. Cały świat polem bitwy
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje