Hawaje: Apokalipsa w raju. Ogień pustoszy wyspę, na której jest 14 Polaków

Na wyspie Maui na Hawajach rozszalał się pożar, który rozprzestrzenia się szybko przez silny wiatr. Ogień zniszczył dużą część kurortu Lahaiana. Na wyspie uwięzionych jest 14 Polaków - podaje RMF FM.

Aktualizacja: 10.08.2023 10:26 Publikacja: 10.08.2023 07:14

Płonąca wyspa Maui widziana z lotu ptaka

Płonąca wyspa Maui widziana z lotu ptaka

Foto: AFP

arb

Na Maui, w związku z pożarem, zginęło co najmniej 36 osób, a tysiące zostało ewakuowanych. Niektóre osoby przebywające na wyspie wbiegały do oceanu, aby uciec przed dymem i płomieniami - relacjonuje Reuters.

RMF FM podaje, że 14 Polaków uwięzionych na wyspie Maui jest obecnie bezpiecznych w jednym z ocalałych hoteli, ale stracili wszystkie swoje rzeczy. 

Pożar na Maui: Zachodnia część wyspy odcięta od reszty

Wicegubernator Hawajów Sylvia Luke przyznaje, że szpitale są przeciążone ze względu na dużą liczbę pacjentów z objawami zatrucia dymem lub z poparzeniami.

Czytaj więcej

Niezwykle wysokie temperatury w Andach. Lód stopniał na wysokości powyżej 3 tys. m n.p.m.

Zachodnia część wyspy Maui została niemal odcięta od reszty wyspy przez płomienie - przejezdna jest obecnie tylko jedna droga. Ogień pustoszy kurort Lahaiana, tamtejszy port i okolice kurortu.

Ogień zniszczył lub uszkodził ok. 271 budynków - wynika z doniesień dziennika "Honolulu Star-Advertiser".

- To największa katastrofa jaką kiedykolwiek widziałem. Cała Lahaiana spłonęła na popiół. To jak apokalipsa - mówi mieszkaniec kurortu Lahaiana, Marson Jarvi, który zdołał uciec z miasta.

Zdjęcia wykonane z powietrza pokazują słupy dymu nad budynkami w Lahaianie, która jest największym kurortem turystycznym na Maui. W mieście znajduje się wiele hoteli.

- Wygląda, jakby cały teren został zbombardowany. To jak strefa działań wojennych - mówi pilot helikoptera, Richard Olsen.

Pożary rozpoczęły się we wtorek wieczorem.

Pożar na Maui: 4 tysiące turystów próbuje uciec

Co najmniej 4 tysiące turystów próbuje opuścić zachodnie Maui - twierdzi Ed Sniffen z Departamentu Transportu Hawajów. Lotnisko w Maui działa, ale w zachodniej części wyspy zamknięto co najmniej 16 dróg, co utrudnia ewakuację.

Niektóre osoby musiały wskakiwać do oceanu, uciekając przed płomieniami. Te osoby ratowała Straż Przybrzeżna USA.

Władze informują, że sprawdzają doniesienia o osobach uwięzionych przez ogień w samochodach.

- Mieszkańcy stracili wszystko. Stracili spalone domy. Stracili zwierzęta - mówi Jimmy Tokioka, Dyrektor Departamentu Gospodarki, Rozwoju Ekonomicznego i Turystyki Hawajów.

Co najmniej 20 poważnie poparzonych osób przewieziono drogą powietrzną do Oahu.

Na wyspie dochodzi do przerw w dostawach prądu, zakłócane jest działanie telefonii komórkowej. Z zachodnią częścią wyspy można kontaktować się tylko za pomocą łączności satelitarnej.

Joe Biden przekazał kondolencje bliskim ofiar i pochwalił strażaków walczących z ogniem.

Do pomocy w walce z pożarem zmobilizowano Gwardię Narodową, Marynarkę Wojenną USA i Straż Przybrzeżną. Departament Transportu USA pomaga w ewakuacji - poinformował Biden.

Przyczyna pożaru jest ustalana, ale Narodowa Służba Meteorologiczna podaje, że pożar szerzy się przez silne wiatry i niską wilgotność. Silny wiatr jest spowodowany huraganem Dora, który znajduje się ok. 1 000 km od Honolulu. 

- Nasze wszystkie rzeczy zostały w miejscowości Lahaina. Całe miasteczko spłonęło. My jesteśmy w strojach kąpielowych. Nasze wszystkie rzeczy spłonęły. Z naszego ośrodka zostały jedynie sprężyny z materacy - mówi w rozmowie z RMF FM jedna z Polek znajdujących się na Hawajach, na co dzień mieszkająca w New Jersey.

- Panuje ogromne zamieszanie. To co się dowiadujemy, to z jakiś wiadomości tekstowych od znajomych z innych części USA lub nawet Polski. Wiemy już o 6 ofiarach. 12 osób uratowała straż przybrzeżna - dodaje.

Na Maui, w związku z pożarem, zginęło co najmniej 36 osób, a tysiące zostało ewakuowanych. Niektóre osoby przebywające na wyspie wbiegały do oceanu, aby uciec przed dymem i płomieniami - relacjonuje Reuters.

RMF FM podaje, że 14 Polaków uwięzionych na wyspie Maui jest obecnie bezpiecznych w jednym z ocalałych hoteli, ale stracili wszystkie swoje rzeczy. 

Pozostało 90% artykułu
Klęski żywiołowe
Portugalia zmaga się z katastrofalnymi pożarami. Premier Luis Montenegro ogłasza stan klęki żywiołowej, zwraca się o pomoc
Klęski żywiołowe
Klęska w regionie. Powodzią dotknięte Czechy, Austria, Słowacja i Rumunia
Klęski żywiołowe
Powódź w Czechach: Jest pierwsza ofiara. 12 tys. osób ewakuowano
Klęski żywiołowe
Kolejna ofiara powodzi na południu Polski. To znany chirurg
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Klęski żywiołowe
Powodzie w Europie: Ofiary w Rumunii i Austrii, 10 tys. ewakuowanych w Czechach