Politycy pomogli sklepowym złodziejom

Po trzech kwartałach kradzieży w handlu ubyło aż o ponad 30 proc. w ujęciu rocznym. Eksperci wskazują, że to efekt wynikający ze znacznego złagodzenia prawa.

Publikacja: 06.11.2024 14:09

Politycy pomogli sklepowym złodziejom

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w trzech kwartałach tego roku stwierdzono ponad 22,9 tys. przestępstw kradzieży w sklepach. To o 30,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r. Dane te „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.

Mniej kradzieży zgłaszanych na policji

Choć liczba zgłoszonych przestępstw spadła, nie oznacza to, że skala zjawiska faktycznie jest mniejsza. Wyjaśnienie jest jedno: w październiku 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące progu kwotowego między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży. Przed rokiem była to kwota 500 zł, ale od roku, by czyn kradzieży został uznany za przestępstwo – wartość mienia musi przekraczać kwotę 800 zł. Przedstawiciele sieci handlowych w nieoficjalnych rozmowach właśnie na taki powód wskazują w głównej mierze. Nie jest to jednak jedyna przyczyna.

– Spadek kradzieży w sklepach jest przede wszystkim konsekwencją mniejszej inflacji. Sytuację trzeba obserwować dalej, tj. w kolejnych kwartałach, bo ceny w sklepach wciąż (teraz już coraz mocniej) idą w górę i to może być nowy impuls do odwrócenia się wspomnianych tendencji. Jeżeli jednak do tego dojdzie, to nie sądzę, aby to była jakaś duża zmiana. Ale jednak może ona nastąpić – mówi Robert Biegaj z Grupy Offerista. Jego zdaniem, przepisy dotyczące progu kwotowego między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży mogły to mieć jakiś wpływ na dane. – Raczej przestępcy dostosowali się do obecnej sytuacji. I obserwują, co dalej będzie się działo z przepisami, oczywiście kontynuując swoje przestępcze działania – dodaje.

Dodatkowo przedstawiciele sieci zwracają uwagę, ze nadal wiele spraw tego typu niekoniecznie musi być w ogóle policji zgłaszanych. Strony wolą uniknąć zamieszania, a sprawa w sądzie – z punktu widzenia firmy – i tak wiele nie daje.

Kraść w dużym sklepie

Z danych KGP wynika również, że w trzech kwartałach stwierdzono 200,2 tys. wykroczeń kradzieży w sklepach – tak małych, jak i wielkopowierzchniowych. To o 3,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ponadto z danych wynika, że w tym roku to wciąż duże sklepy okradane są najczęściej. Policja podaje, że na tego typu placówki przypadło ponad 81 proc. wykroczeń kradzieży i podobnie wyglądało to w latach wcześniejszych.

– To efekt głównie kas samoobsługowych, klienci wyszukują nowe sposoby jak obejść ich zabezpieczenia mimo, że ciągle inwestujemy w nowe systemy – mówi nam przedstawiciel jednej z sieci.

– Ogólnie kradzieże w sklepach wielkopowierzchniowych wydają się dla potencjalnego złodzieja „bezpieczniejsze”, bo szybciej może się wtopić w tzw. tłum. Z reguły jest tam też dużo większy ruch niż w mniejszych placówkach handlowych, co sprzyja ogólnemu zamieszaniu, a to złodzieje przecież potrafią dobrze wykorzystać – mówi Robert Biegaj. – Natomiast w mniejszych sklepach są z reguły szybciej zauważani, przez co czują się mniej pewnie. I taka tendencja występuje od wielu lat. Tutaj nic się nie zmienia – dodaje.

Zdaniem ekspertów sytuacja w IV kwartale br. oraz w I kw. 2025 r. może się zmienić. Inflacja znowu idzie w górę, przez co ceny w sklepach są wyższe i konsumenci to odczuwają, co widać choćby po nadal ostrożnych danych barometrów zachowań konsumenckich. Na dodatek w sezonie świątecznym potrzeby konsumpcyjne rosną, wiec wiele osób może próbować zdobyć poszukiwane towary niekoniecznie legalnymi sposobami.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w trzech kwartałach tego roku stwierdzono ponad 22,9 tys. przestępstw kradzieży w sklepach. To o 30,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r. Dane te „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.

Mniej kradzieży zgłaszanych na policji

Pozostało 93% artykułu
Handel
Polacy oszczędzają i ostrożnie wydają. Dla listopadowych wyprzedaży zrobią wyjątek
Handel
Dyskonty zdobyły rynek, ale klienci mogą mieć mniejszy wybór
Handel
Dyskonty tną ofertę, ale wojna cenowa szybko się nie skończy
Handel
Sieć dyskontów z Malezji otwiera pierwszy polski sklep w Zabrzu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Handel
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami w listopadzie