Wycena majątku bazuje na kapitalizacji jego firm na giełdzie w Hongkongu. Na czwartkowym zamknięciu majątek Colina Huanga wyceniany był na 46,9 mld dol., a majątek producenta wody mineralnej Nongfu Spring wynosił 46,7 mld dol. Król butelkowanej wody był najbogatszym Chińczykiem od kwietnia 2021 r.
Kim jest miliarder z Temu
Colin Huang ma obecnie 44 lata i przed laty po kilku umiarkowanie udanych przedsięwzięciach w branży gier i handlu elektronicznym postanowił przestał próbować sił w biznesie. W pewnym momencie młody przedsiębiorca spędził w domu rok, myśląc o swoim następnym ruchu. Ten były inżynier Google ostatecznie założył w 2015 r. Pinduoduo, platformę handlu elektronicznego znaną ze sprzedaży bardzo tanich produktów z ogromnymi promocjami.
Szybko wspiął się na szczyt listy najbogatszych ludzi świata, a jego majątek netto osiągnął szczyt w wysokości 71,5 mld dol. na początku 2021 r. Podobnie jak wielu miliarderów, których majątki wywindowały nowe zwyczaje zakupowe wywołane pandemią Covid, jego majątek skurczył się równie szybko, jak powstał – wycena spółki spadła o 87 proc. w ciągu około roku.
Jednak jego PDD Holdings wróciło do gry, stawiając na stopniową ekspansję platformy handlu internetowego poza Chiny pod marką Temu. Szybki wzrost był napędzany przez zmieniające się nawyki zakupowe konsumentów także w Chinach po tym, jak kryzys nieruchomości w kraju przekształcił się w przedłużające się spowolnienie gospodarcze. Jak zauważa Bloomberg Huang jest również pierwszym potentatem technologicznym, który znalazł się na szczycie rankingu najbogatszych w Chinach od ponad trzech lat, po tym, jak presja rządu na prywatne firmy złamała rywali, takich jak Alibaba Group Jacka Ma.
Czytaj więcej
Nawet bez nowych przepisów, a tylko na bazie już obowiązujących, rząd chce szerszych kontroli chińskich firm handlujących przez internet, zwłaszcza takich jak Temu. Zapowiada nowe procedury i działania, które mają wymusić stosowanie europejskiego prawa.