Chiny zasysają surowce z Rosji, ale ograniczają eksport do tego kraju

Państwo Środka bez zahamowań korzysta z rozpętanej przez Kreml wojny. Kupuje coraz więcej rosyjskich surowców, ale coraz mniej eksportuje. Banki chińskie, z obawy przed wtórnymi sankcjami USA, odrzucają 80 proc. transakcji rosyjskich importerów.

Publikacja: 30.07.2024 12:43

Pekin bez zahamowań korzysta z rozpętanej przez Kreml wojny

Pekin bez zahamowań korzysta z rozpętanej przez Kreml wojny

Foto: Bloomberg

W pierwszym półroczu z Federacji Rosyjskiej na rynek chiński wyeksportowano towary o rekordowej wartości 65,2 mld dolarów – o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z tego blisko 90 proc. stanowiły zasoby naturalne Rosji, podsumowuje rosyjska gazeta „Wiedomosti” powołując się na chińskie statystyki celne.

Ropa płynie z flotą cieni

Trzy czwarte rosyjskich dostaw do Chin stanowi ropa naftowa, produkty naftowe i gaz. W ciągu sześciu miesięcy rosyjskie koncerny sprzedały chińskim rafineriom 55,1 mln ton czarnego złota – o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia cena tej ropy wzrosła o 9 proc., do 80,3 dolara za baryłkę. Oznacza to, że Chiny kupowały rosyjski surowiec taniej niż wynosiły notowania na wolnym rynku. I łamały sankcje Zachodu, który ustalił pułap cenowy dla ropy z Rosji na 60 dol./baryłka.

Czytaj więcej

Chiny mocno wspierają Rosję. Trudna przyjaźń

Jeżeli jednak to Rosjanie brali na siebie koszty transportu i ubezpieczenia z wykorzystaniem swojej floty cieni, to rzeczywista cena, którą płacił ich koncernom chiński kleint mogła być zbliżona do ustalonego pułapu. Tego jednak w oficjalnych statystykach nie ma.

Przychody ze sprzedaży gazu pompowanego przez Gazprom do Chin rurociągiem Siła Syberii wzrosły o 17 proc., do 4 miliardów dolarów. Uruchomiony w 2019 roku gazociąg powinien osiągnąć w przyszłym roku zakładaną przepustowość 38 mld m3. W tym roku ma dostarczyć 30 mld m3. Dla porównania, na utracony w rosyjskiej napaści na Ukrainę rynek unijny Gazprom rocznie sprzedawał 140-150 mld m3 gazu po dużo wyższej cenie, aniżeli płacą Chińczycy.

Ponadto Chiny zakupiły od Rosji drewno o wartości 1,7 mld dolarów, rudy metali o wartości 2,3 mld dolarów oraz aluminium i produkty aluminiowe o wartości 1,8 mld dolarów.

Chińczycy ograniczają import rosyjskiej żywności

Oprócz minerałów i metali z Federacji Rosyjskiej do Chin sprzedano ryby (1,3 mld dolarów) oraz oleje roślinne i zwierzęce (1 mld dolarów). Dostawy tych towarów były jednak dużo niższe w ujęciu rocznym – odpowiednio o 11 proc. i 32 proc.

Czytaj więcej

Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie

- Jedną z głównych przyczyn uniemożliwiających zwiększenie eksportu szeregu towarów do Chin są różnorodne ograniczenia ze strony ChRL – mówi Marcel Salichow z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie.

Po zaostrzeniu amerykańskich sankcji pod koniec 2023 roku chińskie banki zaczęły masowo odmawiać prowadzenia transakcji z Rosją, a problemu tego nie rozwiązała niedawna wizyta Putina w Pekinie. Otrzymanie płatności z Chin, nawet w juanach, stało się w Rosji niezwykle trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe, powiedzieli Bloombergowi menedżerowie wyższego szczebla kilku dużych rosyjskich eksporterów.

Według źródeł tej agencji, blokada płatności dotknęła producentów metali, firmy z sektora rolnego, a także inne branże. Uderza to głównie w rosyjski import. Obecnie 80 proc. transakcji z udziałem rosyjskich importerów jest przez chińskie banki odrzucanych.

W pierwszym półroczu z Federacji Rosyjskiej na rynek chiński wyeksportowano towary o rekordowej wartości 65,2 mld dolarów – o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z tego blisko 90 proc. stanowiły zasoby naturalne Rosji, podsumowuje rosyjska gazeta „Wiedomosti” powołując się na chińskie statystyki celne.

Ropa płynie z flotą cieni

Pozostało 90% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Handel
Przez rosnące ceny zyskują programy lojalnościowe. Czym przyciągają sklepy?
Handel
Będą tysiące nowych sklepów. Żabka przedstawiła ambitne plany rozwojowe
Handel
Ekspresowy koniec sprzedaży mentolowych wkładów tytoniowych?
Handel
Koniec z alkotubkami. Producent wstrzymuje natychmiast ich produkcję