Do rozpoczęcia Wystawy Światowej Expo 2025 w Osace pozostało już mniej niż dziewięć miesięcy. Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest odpowiedzialna za przygotowania naszego kraju do udziału w tym wydarzeniu. Jak te przygotowania przebiegają?
18 czerwca podpisaliśmy umowę z konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Nagashima, JSC Corporation oraz Finasi Spi jv Turnkey Projects Contracting – FZCO. Jedna z nich ma licencję potrzebną do budowy pawilonu, która wydawana jest przez organizatorów Expo w Osace. Wystawa zorganizowana zostanie na sztucznej wyspie, potrzebna jest więc specjalna licencja, która potwierdza spełnianie przez wykonawcę wymogów związanych z taką inwestycją. Nie jest tajemnicą, że uchwała Rady Ministrów w sprawie przystąpienia do EXPO w Osace została podjęta przez rząd PiS z potężnym opóźnieniem. Zatem na starcie projektu EXPO mieliśmy rok opóźnienia. To, że miesiąc temu udało się po zaledwie trzech tygodniach negocjacji podpisać umowę z generalnym wykonawcą, jest sukcesem. To sukces całego departamentu EXPO pod kierownictwem Elizy Klonowskiej-Siwak, który nad tym projektem pracował często 20 godzin na dobę. Niezależnie od tego, cały czas prowadziliśmy prace nad przygotowaniem programu wydarzeń towarzyszących i ekspozycji. Wybrane przez nas konsorcjum daje gwarancję należytego i terminowego wykonania zamówienia. Bardzo nam zależało, żeby Polska miała swój samodzielny pawilon, było to dla nas kwestią priorytetową, niepodlegającą żadnej dyskusji. Rodzaj pawilonu świadczy bowiem o randze państwa na arenie międzynarodowej.
Czytaj więcej
Badania i rozwój, innowacyjność produktowa, ale i zmiana profilu działalności oraz zwiększenie odporności na kryzysy, a także ekspansja zagraniczna – to tylko niektóre obszary wsparcia firm w startujących właśnie programach.
Wcześniej prowadziliście rozmowy z innym wykonawcą?
Tak, poprzednia firma zwlekała z dostarczeniem różnego rodzaju niezbędnych do podpisania umowy dokumentów oraz uchylała się od zawarcia umowy, więc ostatecznie nasze drogi rozeszły się. Obawialiśmy się, że w przypadku dalszego przedłużania się negocjacji ostatecznie nie będzie już możliwe terminowe wykonanie pawilonu i otwarcie go do 13 kwietnia 2025 r., a jak już wspomniałam, bardzo nam zależało, żeby Polska w 2025 r. miała samodzielny pawilon. Konieczne było szybkie znalezienie nowego wykonawcy. Takiego, który będzie w stanie dotrzymać terminów, wykaże się determinacją i da gwarancję rzetelnego wykonania pawilonu. Konsorcjum, które wybraliśmy, wystąpiło już o tymczasowe pozwolenie na budowę. Kilka dni temu złożyli dokumenty. Mamy nadzieję, że lada dzień Urząd ds. Budowlanych Miasta Osaki wyda niezbędne decyzje, następnie wystąpimy już o docelowe pozwolenie na budowę. Zakładamy, że w sierpniu odbędzie się tak zwane symboliczne wbicie łopaty i budowa polskiego pawilonu ruszy pełną parą. Jesteśmy przekonani, że pawilon łącznie z ekspozycją będzie gotowy jeszcze przed kwietniowym rozpoczęciem EXPO.
Jak duży będzie polski pawilon? Co będzie go wyróżniało? Czy będzie miał jakieś cechy albo elementy charakterystyczne dla naszego kraju?
Polski pawilon będzie miał blisko 1000 metrów kwadratowych powierzchni. Nie będzie duży, bo działka jest niewielka, jak mówiłam, wszystko odbywać się będzie na sztucznej wyspie. Projekt architektoniczny opiera się na zastosowaniu drewna, a forma bryły ma przywoływać skojarzenie rozchodzącej się fali kreatywności i innowacyjności Polaków. Za opracowanie koncepcji architektonicznej odpowiada spółka Interplay architektów Alicji Kubickiej i Borja Martíneza. Hasłem naszej obecności na Expo w Osace będzie „Polska, dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Wnętrze pawilonu będzie pełne interaktywnych ekspozycji i multimedialnych prezentacji, które pokażą różnorodność polskiej gospodarki, nauki i kultury. W trakcie tej swoistej „podróży” po wystawie będzie nam towarzyszyła postać Fryderyka Chopina. Dodatkowo goście będą mieli okazję zobaczyć najnowsze osiągnięcia polskich przedsiębiorstw, uczelni i instytucji badawczych. W pawilonie będziemy mieli salę koncertową na około 50 miejsc, w której odbywać się będą trzy razy dziennie recitale chopinowskie oraz inne wydarzenia promocyjne. Będziemy również organizowali na zewnątrz różnego rodzaju spotkania, fora gospodarcze i wydarzenia o charakterze kulturalnym i naukowym. Tak samo było na poprzednim Expo w Dubaju, gdzie naszych gości podejmowaliśmy m.in. w salach konferencyjnych w przestrzeniach specjalnie wynajmowanych do tego celu poza terenem wystawy.
Czytaj więcej
Na 10 miesięcy przed startem Expo 2025 w Japonii PAIH informuje o nowym wykonawcy polskiego pawilonu. To efekt zaszłości i powyborczej zmiany władz Agencji w newralgicznym z punktu widzenia przygotowań do Expo okresie. PAIH toczy teraz wyścig z czasem.