Grecja, najbardziej zadłużony kraj w strefie euro, otrzymała w latach 2010-15 262 mld euro pomocy międzynarodowej w zamian za politykę wyrzeczeń gospodarczych, które obejmowały także zmniejszenie zarobków i emerytur. Po zakończeniu programów pomocy w 2018 r. Grecja uwolniła się w sierpniu spod zwiększonego nadzoru wierzycieli, uzyskała większą swobodę realizacji polityki gospodarczej.
- Po wielu latach zwiększą się świadczenia dla 1,5 mln emerytów — powiedział premier w Salonikach przedstawiając doroczny program gospodarczy. Dodał, że emerytury będą indeksowane do wzrostu PKB i inflacji. Płaca minimalna podwyższona w sierpniu przez rząd do 713 euro miesięcznie wzrośnie znowu w maju, ale Mitsotakis nie podał nowej liczby.
Czytaj więcej
20 sierpnia Grecja wyjdzie ze zwiększonego nadzoru wierzycieli, uzgodnionego z Unią Europejską w zamian za gigantyczną pomoc finansową - ogłosił minister finansów w Stenach, Christos Staikuras.
Jego rząd zniesie ponadto podatek solidarnościowy pobierany od pracowników sektora prywatnego i publicznego na walkę z kryzysem finansowym. Premier obiecał też dodatkowe środki na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i rosnących cen na gospodarstwa domowe. Od 2021 r. rząd wydał już ok. 8 mld euro na dopłaty do rachunków za energię i na inną pomoc — pisze Reuter.
Czytaj więcej
Gospodarka grecka w tym roku rozwinie się szybciej, niż to prognozowaliśmy. To efekt boomu w turystyce — przyznaje prezes greckiego banku centralnego Yannis Stournaras.