XXXI Forum Ekonomiczne jak nigdy wcześniej stoi pod znakiem wyzwań dotyczących energii. To konsekwencja działań Rosji i wojny w Ukrainie.
W Polsce tematy dotyczące energii to m.in. wyzwania i konsekwencje związane z powstawaniem koncernu multienergetycznego opartego na PKN Orlen. W trakcie dyskusji w Karpaczu poświęconej temu tematowi pojawiał się też inny wątek: jak nowy koncern zmierzy się nie tylko z wyzwaniami fuzji, ale też z transformacją energetyczną.
– Fuzje mają spowodować zbudowanie naturalnego hedgingu, odpowiednią ekspozycję kapitału, by przeprowadzić transformację energetyczną. Zeroemisyjność to nie tylko energetyka, ale też potrzebna jest w petrochemii i rafinerii. Ograniczenie emisyjności poprawia konkurencyjność naszych produktów. Bez tego nie będzie silnej firmy i silnej gospodarki – mówił w wystąpieniu przed dyskusją Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Fuzja a kryzys
O konsekwencjach fuzji PKN Orlen i PGNiG w kontekście obecnego europejskiego kryzysu gazowego mówiła w trakcie debaty Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.
– Bierzmy przykład z podmiotów europejskich, takich jak Total, Shell czy BP. Te podmioty już od wielu lat dywersyfikują swoje źródła przychodu. Obecna sytuacja jest nieprzewidywalna i zmienna. Wymaga mocnego podmiotu, który ma coś do zaoferowania. I który ma potencjał do inwestycji, do radzenia sobie w tych trudnych czasach. Rolą PGNiG jest dbanie o to, by krajowe zapotrzebowanie na gaz było pokryte, na to kierowany jest obecnie cały wysiłek firmy – na bezpieczeństwo energetyczne. Mocny podmiot ma też mocną pozycję negocjacyjną – mówiła prezes PGNiG.