Indeksy najważniejszych europejskich parkietów przez większość czwartkowych notowań traciły. Wszystko za sprawą protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, w którym znalazła się zapowiedź, że program skupu aktywów w USA może zostać ograniczony w najbliższych miesiącach, jeśli dane z amerykańskiej gospodarki będą dobre. Informacja wywołała w środę spadki na giełdach za oceanem. Inwestorzy w Europie mogli na nią zareagować dopiero dzisiaj.
Mieszanych sygnałów dostarczyły publikowane w czwartek dane makroekonomiczne. Wyższe od prognoz okazały się indeksy PMI?dla przemysłu i usług Niemiec oraz indeks PMI dla przemysłu USA. Niższa od oczekiwań była liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Gorsze od prognoz okazały się za to indeks PMI dla przemysłu Chin oraz indeks Fed z Filadelfii.
Nastroje na rynkach?Starego Kontynentu poprawiły się nieco po niezłym starcie notowań w USA. Dla większości giełd w Europie było już jednak za późno, by możliwe było odrobienie strat z początkowych godzin notowań.?Na minusie dzień zakończyła również giełda w Warszawie.?WIG20, który rozpoczął dzień od spadku o 0,7 proc., na zamknięciu sesji zniżkował o 0,5 proc. WIG tracił zaś na koniec dnia 0,3 proc. (notowania rozpoczął na 0,4-proc. minusie).
W gronie największych spółek z GPW dzisiaj najlepiej poradziła sobie Bogdanka, której kurs wzrósł o?3,7?proc. Na drugim biegunie znalazł się BRE Bank, który został przeceniony o 2,6?proc. Na szerokim rynku przez cały dzień wyróżniał się Mercator Medical, który zadebiutował dzisiaj na naszej giełdzie. Kurs spółki rósł nawet o 37?proc., by ostatecznie zamknąć się na 18,6-proc. plusie. Pod presją pozostawały zaś notowania Cognoru. Akcje hutniczej spółki zostały przecenione o 7,9?proc. w reakcji na informację, że agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating spółki. O 8,6 proc. spadł kurs Plazy?Centers, która ma problemy z płynnością finansową.
Jutgro inwestorzy z zainteresowaniem śledzić będą przede wszystkim dane z gospodarki niemieckiej. Poznamy finalny odczyt PKB w III kwartale oraz indeks Instytutu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców.