Technologia jest dziś obecna w niemal każdym aspekcie życia, również w opiece zdrowotnej.
– Cyfryzacja jest wyzwaniem, a przede wszystkim ogromną szansą dla systemów ochrony zdrowia w Polsce i na świecie. Dalszy postęp w zakresie udostępniania, gromadzenia i analizowania danych medycznych wymaga zaangażowania wszystkich interesariuszy – wymiany doświadczeń, know-how oraz partnerstw publiczno-prywatnych – mówił Maciej Maksymilian Latos, dyrektor finansowy Roche Polska. – W Roche zawsze staramy się patrzeć na wyzwania stojące przed systemem ochrony zdrowia kompleksowo, dlatego również w tym ważnym obszarze dla pacjenta i całego systemu chcemy być partnerem i wspierać procesy digitalizacji. Nowe rozwiązania, takie jak system IKP i jego funkcjonalności – z powodzeniem wdrożone przez resort zdrowia i Centrum e-Zdrowia – robią wrażenie i pokazują, że cyfryzacja w Polsce może być efektywna. Stanowią również fundament, na którym można budować coraz silniejszy oraz przyjazny dla pacjenta system ochrony zdrowia – dodał Maciej Maksymilian Latos.
Informacja kluczem
Podczas dyskusji podjęto temat regulacji, w tym dotyczącej Europejskiej Przestrzeni Danych Dotyczących Zdrowia (EHDS), nad którymi pracuje Komisja Europejska. Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia (MZ), tłumaczył: – To ostatni etap prac roboczych. Popieramy samą zmianę, ale zgłosiliśmy jednocześnie kilkadziesiąt stron uwag, jako że wiele obszarów wymaga doprecyzowania i dopracowania. Zwróciliśmy uwagę m.in. na to, iż usługi cyfrowe podmiotów leczniczych, które są finansowane w jednym państwie, nie mogą być automatycznie finansowane przez inne państwa. Tu Unia Europejska nie może wchodzić w zakres finansowania systemów ochrony zdrowia. Są to kompetencje przeznaczone dla poszczególnych państw – uważa Maciej Miłkowski.
– Wymiana informacji jest niezbędna do opieki transgranicznej, ale także dla wewnątrzkrajowego systemu ochrony zdrowia, bo usprawnia pracę. Posiadamy coraz więcej danych i istotnych informacji online w Centrum e-Zdrowia. Są one wykorzystywane do bieżącego zarządzania chociażby brakiem dostępności do leków, równomiernym dostarczaniem leków do aptek. Poszerza się również zakres danych w ramach rejestrów medycznych. System jest coraz bardziej sprawny, ale musimy przeznaczać odpowiednie zasoby na zarządzanie tym obszarem w systemie ochrony zdrowia – dodał przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.