Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Fiskus frontem do klienta

Podczas śniadania z „Rzeczpospolitą" szefowie czołowych polskich firm pytali Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, o nowe rozwiązania podatkowe.

Aktualizacja: 08.09.2021 20:34 Publikacja: 08.09.2021 19:12

Gościem śniadania z „Rzeczpospolitą” był w tym roku Tadeusz Kościński  (trzeci z lewej), minister fi

Gościem śniadania z „Rzeczpospolitą” był w tym roku Tadeusz Kościński (trzeci z lewej), minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Stoi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej

Foto: Fotorzepa, Mariusz Szachowski

Tradycyjnie, jak co roku, podczas Forum Ekonomicznego redakcja „Rzeczpospolitej" zorganizowała poranne spotkanie przedstawicieli biznesu z ministrem odpowiadającym za kwestie gospodarcze. Z racji planowanych nowych rozwiązań w ramach Polskiego Ładu lwia część dyskusji przedsiębiorców z ministrem finansów dotyczyła właśnie szczegółów tego programu.

Klient, nie podatnik

Rozpoczynając spotkanie, Tadeusz Kościński wskazał na zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

– Postawiliśmy na kontakt z klientem. Nie używamy już słowa „podatnik", tylko właśnie „klient". Chcemy, by społeczeństwo zrozumiało, że podatki to nie są pieniądze ministra finansów, tylko wspólne pieniądze wszystkich Polaków. Pieniądze, za które można realizować inwestycje, rozwijać Polskę. To ważne, by taka mentalna przemiana zaszła w naszych głowach – mówił Tadeusz Kościński.

– Żeby to jednak było możliwe, podatki muszą być sprawiedliwe. Nie może być tak, że jeden przedsiębiorca uczciwie rozlicza się z urzędem, a inny szuka sposobów na unikanie opodatkowania. Ten, który nie płaci podatków, będzie miał przewagę, będzie miał wyższą marżę i prędzej czy później wyeliminuje uczciwego przedsiębiorcę z rynku. Naszą rolą jest tę nieuczciwość eliminować – zaznaczył minister.

Dodał, że dla niego najważniejszym parametrem gospodarczym jest poziom bezrobocia. A drugim to, czy inwestorzy chcą lokować swój kapitał w Polsce.

– Mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Europie. Agencje ratingowe podtrzymują dobrą ocenę naszej wiarygodności kredytowej, a inwestorzy chętnie lokują u nas swój kapitał. Dla mnie to sygnały, że nasze działania przynoszą pozytywne efekty – mówił Kościński.

Adam Siekierski, menedżer do spraw podatkowych w Philip Morris Polska, pytał, czy ministerstwo planuje jakieś korekty w opodatkowaniu wyrobów tytoniowych, a w szczególności opodatkowanie nowatorskich wyrobów tytoniowych.

Jan Sarnowski, wiceminister finansów i pełnomocnik ministra finansów ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT, wskazał, że celem resortu jest utrzymanie równowagi na rynku tytoniowym.

– W ministerstwie trwają prace i pogłębione analizy. Nie są jeszcze zakończone. Jak tylko dojdziemy do końca tej ścieżki, planujemy spotkania z branżą, by wszelkie zmiany zaszły w ramach wspólnego porozumienia – podkreślił Sarnowski.

Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland, wskazał, że firma zainwestowała w Polsce 180 mln zł w badania i rozwój. Jak podkreślił, decyzja o osadzeniu biznesu nad Wisłą podyktowana była nie tylko dostępnością wysokiej jakości kadry specjalistów, ale też stosunkowo korzystnym otoczeniem regulacyjnym do prowadzenia biznesu. Janicki zastanawiał się, czy w planowanych przez rząd zmianach jest szansa na to, by wzmocnić zachęty do inwestowania w badania i rozwój, szczególnie w zakresie PIT.

Tadeusz Kościński odpowiadając, uwypuklił, że jego zdaniem podatek nie powinien być postrzegany przez firmy jako koszt, ale raczej jako inwestycja. Podkreślił również, że dodatkową dźwignią dla biznesu będą pieniądze, które zostaną w kieszeniach podatników z Polskiego Ładu. – To przeszło 16 mld zł, które konsumenci wydadzą – podkreślił minister.

Jan Sarnowski wskazał na atuty istniejących od kilku lat ulg na innowacje: ulgi na badania i rozwój oraz IP Box. Oba rozwiązania są już przedsiębiorcom dobrze znane. Program Polski Ład nie zmieni ich założeń. Co więcej, od stycznia 2022 r. firmy będą mogły korzystać z obu tych ulg równocześnie.,

Wiceminister wskazał również, że już wkrótce wprowadzona zostanie ulga, która będzie premiować zatrudnianie innowacyjnych pracowników zaangażowanych w prace B+R. – Dodatkowe odliczenie z tytułu zatrudnienia takich osób wzrośnie ze 100 proc. do 200 proc. – podkreślił minister Sarnowski.

Otwarci na sugestie biznesu

Jean-Marc Harion, prezes P4, operatora sieci Play, zwrócił uwagę, że po przejęciu operatora Virgin Mobile w Polsce musiał zapłacić niekorzystny podatek. Dopytywał, jak ta sprawa będzie rozwiązana w przyszłości, ponieważ, jak uważa, rynek telekomunikacyjny będzie się nadal konsolidował.

Minister Kościński wskazał, że będzie chciał ten temat skonsultować z branżą i być może wprowadzić pewne korekty systemowe. Zwrócił również uwagę na agresywne optymalizacje podatkowe, poprzez które międzynarodowe korporacje osłabiają rynki, na których działają.

Julien Ducarroz, prezes Orange Polska, zauważył, że rząd planuje specjalne ulgi na procesy automatyzacji i robotyzacji, jednak dotyczą one w głównej mierze sektora produkcyjnego. Jego zdaniem warto byłoby także wesprzeć takie procesy w sektorze usług.

Minister finansów odpowiedział, że jest otwarty na dialog z biznesem.

– Jeśli przedsiębiorcy widzą gdzieś dobre praktyki i ciekawe rozwiązania, które mogą się sprawdzić i można je zaimplementować na polskim gruncie, to chętnie im się przyjrzymy – mówił.

Magdalena Rzeczkowska, sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej, także podkreślała otwartość fiskusa na współpracę z biznesem.

– Wciąż panuje niesłuszna opinia, że fiskus czyha na przedsiębiorcę. Często firmy nie chcą z nami rozmawiać i kontaktować się w sprawie problemów podatkowych, bo boją się, że pogorszą swoją sytuację. To złe rozwiązanie i złe podejście – mówiła.

– Warto się z nami porozumieć na jak najwcześniejszym etapie. Im później, tym wyciągnięcie przedsiębiorcy z problemu jest bardziej utrudnione – podkreśliła Rzeczkowska.

Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu Gremi Media, wskazał, że w Polsce dzięki obecnemu ładowi podatkowemu i atrakcyjnym ulgom mamy mnóstwo firm, które są małe, zwinne, lekkie.

– To firmy, które zatrudniają po 20 programistów, wszystkich jako prowadzących własne działalności jednoosobowe, z zewnętrznym dostawcą usług księgowych, czasem nawet bez własnego biura. Odnoszę wrażenie, że Polski Ład może w te właśnie firmy uderzyć. One mogą nie doczekać benefitów płynących z inwestycji w państwo, jeśli tak mamy spojrzeć na podatek.

Tadeusz Kościński zapewnił, że celem resortu nie jest likwidacja kontraktów B2B, tylko uporządkowanie rynku.

– Chodzi o to, by umożliwić tym, którzy przymusowo zostali wypchnięci na umowy cywilnoprawne i jednoosobowe działalności, powrót na etaty – podkreślił minister finansów.

Tradycyjnie, jak co roku, podczas Forum Ekonomicznego redakcja „Rzeczpospolitej" zorganizowała poranne spotkanie przedstawicieli biznesu z ministrem odpowiadającym za kwestie gospodarcze. Z racji planowanych nowych rozwiązań w ramach Polskiego Ładu lwia część dyskusji przedsiębiorców z ministrem finansów dotyczyła właśnie szczegółów tego programu.

Klient, nie podatnik

Pozostało 95% artykułu
Forum Ekonomiczne
Bezpieczeństwo młodych w sieci. Wyzwania i kierunki działań
Forum Ekonomiczne
Online safety for young people. Challenges and courses of action
Forum Ekonomiczne
Nowoczesna opieka zdrowotna musi opierać się na współpracy
Forum Ekonomiczne
Jens Jakob Gustmann, Philips: Nie ma odwrotu od cyfryzacji w opiece medycznej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Forum Ekonomiczne
Stephan Schraff, Bayer: Wzmocnienie konkurencyjności to kluczowa kwestia w Europie