Obie organizacje międzynarodowe w Waszyngtonie oświadczyły we wspólnym komunikacie, że ich uwaga skupia się nad ubogich krajach, gdzie ochrona zdrowia jest najsłabsza, wezwały kraje członkowskie do wzmocnienia nadzoru nad stanem zdrowia ludności i działań dla ograniczenia wpływów wirusa. „Zasadnicze znaczenie dla skutków zdrowotno-gospodarczych wywołanych przez wirusa ma współpraca międzynarodowa” — oświadczyły.
MFW poinformował, że dysponuje różnymi mechanizmami i narzędziami, by pomóc krajom w reagowaniu na skutki wirusa. Szybki Mechanizm Kredytowy (RCF) i Szybki Instrument Finansowy (RFI) można szybko uruchomić w ramach doraźnej pomocy, zastosowano je w 2016 r. w Ekwadorze po dużym trzęsieniu ziemi. Fundusz może ponadto podwyższyć istniejące programy pożyczkowe na pokrycie nadzwyczajnych potrzeb związanych z wirusem. w 2014 r. uruchomił dodatkowe środki dla Gwinei, Liberii i Sierra Leone na walkę z epidemią wirusa Ebola. Rzecznik MFW, Gerry Rice poinformował dziennikarzy, że Fundusz nie otrzymał dotąd żadnej prośby o pomoc.
Unia Europejska rozważa działania chroniące jej gospodarkę przed skutkami epidemii. - UE jest gotowa użyć dostępnych opcji w polityce, jeśli i kiedy dojdzie do konieczności ochrony jej wzrostu — powiedział na konferencji prasowej w Brukseli komisarz ds. gospodarki, Paolo Gentiloni. Wymienił transport, turystykę i firmy samochodowe jako sektory najbardziej dotknięte. Ministrowie finansów Unii omówią 3 marca na nadzwyczajnej telekonferencji natychmiastowe działania na szczeblu krajowym dla zmniejszenia ryzyka kryzysu gospodarczego — dodał. Rządy mogą „wspierać systemy ochrony zdrowia, zapewnić płynne środki dla firm i być może zaoferować odroczonie spłaty długów, uwzględnić ryzyko bezrobocia”’ — powiedział w relacji Reutera i przypomniał, że niektóre kraje już podjęły takie działania.
Telekonferencja ministrów ma przygotować grunt pod możliwą „skoordynowaną odpowiedzią fiskalną”, o jakiej zadecydują w marcu ministrowie finansów. Może ona przybrać postać nadzwyczajnych działań podobnych do podjętych w 2008 r. do walki ze światowym kryzysem finansowym — powiedział Gentiloni bez ujawniania szczegółów.
„Jesteśmy gotowi do podjęcia odpowiednich i nakierowanych działań niezbędnych i odpowiadających spodziewanym zagrożeniom — oświadczyła w komunikacie szefowa EBC, Christine Lagarde. — Epidemia wirusa szybko rozwija się, stwarza zagrożenie dla prognozy gospodarczej i funkcjonowania rynków finansowych” — dodała.