W krajach UE zamrożone zostały rosyjskie aktywa w wysokości ok 200 mld euro. Z tego 180 mld euro to środki rosyjskiego banku centralnego. A Euroclear to instytucja clearingowa, wyspecjalizowana w obsłudze transakcji na rynkach międzynarodowych. Jej siedzibą jest Bruksela.
O tym, co zrobić z rosyjskimi pieniędzmi, będą rozmawiali szefowie unijnych rządów w czasie dwudniowego spotkania w Brukseli.
Czytaj więcej
Za zamkniętymi drzwiami rozpoczęły się w Brukseli konsultacje w sprawie 12 pakietu antyrosyjskich sankcji. Propozycje republik bałtyckich i Polski wywołały ostrą reakcję Kremla. Zakaz na diamenty bliski wprowadzenia.
Kwota stale rośnie
We czwartek, 25 października, Euroclear podała, że rosyjski kapitał zdeponowany w różnych formach w krajach, które obłożyły Rosję sankcjami, przyniósł 2,9 mld euro zysku od czasu, kiedy został zamrożony. Ta kwota rośnie cały czas. Pieniądze z tego źródła mają zostać przeznaczone na pomoc w odbudowie Ukrainy.
Szacunki wskazują, że ponad 200 mld euro objętych sankcjami aktywów państwowych znajduje się w krajach UE, z czego większością dysponuje właśnie Euroclear. Mniejsze kwoty są zlokalizowane w pozostałych krajach G7 Grupy Siedmiu oraz w innych jurysdykcjach. Ta część rosyjskich aktywów szacowana jest na ok 100 mld euro.