Czerwiec dla inwestujących w fundusze był bardzo udany – nieliczne produkty zakończyły zeszły miesiąc pod kreską. Dobre nastroje na rynkach akcji i obligacji widać też w wynikach autorskich portfeli funduszy, które prezentujemy poniżej.
Komplet zysków
Wzrost rynków akcji i obligacji z zeszłego miesiąca był odpowiednim podsumowaniem całego I półrocza. Na liście wyników, zarówno czerwcowej, jak i półrocznej, brylowały m.in. produkty oparte na polskich spółkach. Co więcej, funduszom akcji małych i średnich firm udało się wypracować – średnio – ponad 20 proc. zwyżki w sześć miesięcy. Z niewiele słabszymi wynikami I półrocze kończyły fundusze szerokiego polskiego rynku. Zarządzający autorskimi portfelami funduszy, które prezentujemy poniżej, kierując się zasadą dywersyfikacji, stawiali mocniej na akcje rynków globalnych, głównie rozwiniętych. I był to oczywiście również dobry wybór. Przesunięcia w portfelach sprzed miesiąca należy na ogół ocenić pozytywnie. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że każdy z sześciu zarządzających w ubiegłym miesiącu pomnożył swój kapitał. Co więcej, w jednym przypadku łączna stopa zwrotu przekroczyła 30 proc.
Zbliżony udział akcji i obligacji
W czerwcu nowością w portfelach były fundusze akcji japońskich, które – mimo solidnego zachowania – zagościły na krótko. Z początkiem nowego miesiąca zarządzający rezygnują z tego typu rozwiązań, co oznacza, że – średnio – nieco ponad 3 proc. aktywów musiało zostać zagospodarowanych w inny sposób. Co ciekawe, eksperci redukują także pozycję w polskich akcjach. Udział tego typu rozwiązań spada w porównaniu z czerwcem o 3,3 proc. do niecałych 11 proc.
Zwolnione środki zarządzający lokują m.in. w polskich obligacjach skarbowych. Ich pozycja rośnie w tym miesiącu o 2,2 proc. do 27,7 proc. W portfelu na lipiec rośnie jeszcze pozycja funduszy surowców, a także akcji rynków rozwiniętych. Pojawia się również fundusz absolutnej stopy zwrotu.