Po ukończeniu studiów na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1990 roku, Wojciech Smarzowski początkowo pracował przy filmach dokumentalnych, reklamowych oraz teledyskach. W 1998 roku został nagrodzony Fryderykiem za teledysk do singla zespołu Myslovitz „To nie był film”. W tym samym roku Smarzowski nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy - „Małżowinę”. W 2000 roku napisał scenariusz do filmu „Sezon na leszcza”, który wyreżyserował Bogusław Linda.
Czytaj więcej
Członkowie Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznali swoje doroczne nagrody
„Wesele” - film, który był przełomem w karierze Wojciecha Smarzowskiego
Przełom w karierze Szmarzowskiego nadszedł w 2004 roku, kiedy swoją premierę miał film „Wesele”. Głośna, intrygująca satyra polskiej prowincji, pełna barwnych postaci, przyniosła reżyserowi rozgłos oraz wyróżnienia. W kolejnych dziełach Smarzowski poruszał nieoczywistą, ważną i często kontrowersyjną tematykę. W 2009 roku stworzył fenomenalny, mroczny obraz „Dom zły”. Z kolei w 2011 roku zdobył uznanie polskiej widowni oraz krytyków za sprawą filmu „Róża” ukazującego brutalny obraz Polski Ludowej zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Następnie stworzył głośną „Drogówkę” (2012) oraz „Pod Mocnym Aniołem” (2013) na podstawie prozy Jerzego Pilcha.
„Wołyń” z 2016 roku był powrotem reżysera do krwawej filmowej wizji historii Polski. Film uzyskał bardzo dobre opinie oraz stał się swego rodzaju kamieniem milowym w karierze Smarzowskiego.
Reżyser powrócił do kontrowersyjnej tematyki w 2018 roku tworząc film „Kler”. Ostatnim filmem Samrzowskiego było raczej sceptycznie odebrane „Wesele” z 2021 roku,, będące bardziej drastyczną wersją kultowego już dzieła z 2004 roku.