"Porwany", "Uwierz w Mikołaja": Co w weekend warto obejrzeć w kinie?

Dziś dwa całkowicie różne filmy na różny nastrój: „Porwany” - mroczna opowieść o indoktrynacji żydowskiego dziecka przez Kościół w XIX wieku i coś leciutkiego na poprawę nastroju „Uwierz w świętego Mikołaja”

Publikacja: 10.11.2023 08:48

Kadr z filmu "Porwany"

Kadr z filmu "Porwany"

Foto: materialy prasowe

"Porwany"

Reż. Marco Bellocchio

Wyk.: Enea Sala, Leonardo Maltese, Fausto Russo Alesi

W XIX wieku Żydzi ze znajdującej się na terenie państwa kościelnego Bolonii mogli mieszkać tylko w swoich gettach. Na dodatek każdy katolik miał prawo Żyda ochrzcić. Kiedy mały Edgard był chory zrobiła to, zapewne zresztą w dobrej wierze, służąca pracująca w domu Mortarów. Informacja o tym dotarła do inkwizycji, a w tamtych latach wymagano, by wszystkie ochrzczone dzieci były wychowywane w duchu katolickim. 28 czerwca 1856 roku chłopiec został zabrany siłą od rodziców. Trafił do ośrodka katechumenów w Rzymie. Rodzice walczyli o odzyskanie dziecka, wspierali ich politycy włoscy i francuscy. Bezskutecznie. Papież Pius IX nigdy nie zgodził się oddać chłopca. A gdy stało się to możliwe po upadku Państwa Kościelnego w 1870 roku, 19-letni wówczas Edgard nie chciał wrócić do rodziny. Był już kimś innym. Został katolickim księdzem, bardzo zresztą światłym, który podróżował po Europie i wygłaszał misyjne kazania w dziewięciu językach. Tę właśnie historię „nawróconego” dziecka opowiedział w „Porwanym” znakomity włoski reżyser Marco Bellocchio. Zrobił mroczny dramat o bezwzględności kościoła katolickiego, wierze, sile indoktrynacji, wielkim rodzinnym dramacie, relacjach między matką i synem. Trudne, ale ciekawe dzieło.

"Uwierz w Mikołaja"

Reż.: Anna Wieczur 

Wyk.: Agnieszka Więdłocha, Aleksandra Grabowska, Grzegorz Daukszewicz

Do Wigilii jeszcze ponad miesiąc, ale na ekrany już wchodzi pierwszy „świąteczny” film. „Uwierz w Mikołaja” powstał w firmie MTL Film Tadeusza Lampki, producenta, który od blisko ćwierć wieku realizuje seriale telewizyjne, jak „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, a także „Barwy szczęścia” czy „Na sygnale”. Ma również na swoim koncie filmy fabularne, m.in. dwa tytuły z serii „Kogel mogel”, „Nie kłam, kochanie” „Dlaczego nie?”. Scenariusz napisała Ilona Łepkowska, autorka większości jego najpopularniejszych seriali i filmów, która w ubiegłym roku zaśmiała się sama z siebie, pisząc książkę i scenariusz filmu „Zołza” o… wziętej autorce seriali. Te dwa nazwiska to gwarancja, że „świąteczna” propozycja będzie lekka, sympatyczna, a jednocześnie profesjonalna.

W „Uwierz w Mikołaja” – jak zwykle w takich opowieściach – przeplatają się losy kilku osób. Jest tu więc młoda kobieta z pięcioletnią córeczką i zapijaczonym, agresywnym mężem i sympatyczny dzielnicowy, który chce ją wesprzeć. Inna dziewczyna jedzie na prowincję do babci, która uległa wypadkowi i ma złamaną nogę. Babci w domu nie zastaje, bo starsza pani trafiła w tym czasie do ośrodka dla starszych osób, gdzie swoją energią w kilka dni zdążyła wywrócić świat pensjonariuszy do góry nogami. Wnuczka zaś zostaje w jej domu odcięta od świata przez śnieżycę. Jak się wkrótce okazuje nie jest sama.

„Uwierz w Mikołaja” to typowy „feel good movie” czyli film, przy którym widz ma się dobrze czuć, zapomnieć o codziennych kłopotach, uśmiechnąć się. I tak właśnie jest, w czym pomaga sprawna reżyseria Anny Wieczur i oczywiście aktorzy: wypróbowana w romantycznych komediach Agnieszka Więdłocha, Aleksandra Grabowska, Grzegorz Daukszewicz, Mateusz Janicki i cała plejada gwiazd starszego pokolenia: Dorota Kolak, Teresa Lipowska, Cezary Żak, Dorota Stalińska, Marta Lipińska. A w końcu sympatyczna Wiktoria Nowak jako pięciolatka szukająca dla siebie babci. 

"Porwany"

Reż. Marco Bellocchio

Pozostało 99% artykułu
Film
EnergaCAMERIMAGE: Hołd dla Halyny Hutchins
Film
Seriale na dużym ekranie - znamy program BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024!
Film
„Father, Mother, Sister, Brother”. Jim Jarmusch powraca z nowym filmem
Film
EnergaCAMERIMAGE 2024: Angelina Jolie zachwyca w Toruniu jako Maria Callas
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Film
Festiwal Korelacje: Pierwszy taki festiwal w Polsce. Filmy z komentarzem artystów