Anna, bohaterka „Wolki” wychodzi z więzienia. Chce odszukać Dorotę, z którą ma rachunki do wyrównania. Poszukiwania sprowadzają ją na Islandię, gdzie podając się za przyjaciółkę Doroty, szybko zyskuje zaufanie jej rodziny. Tylko one dwie wiedzą, o co toczy się gra.
Sam Árni Ólafur Ásgeirsson o swoim filmie napisał tak: „Jestem Islandczykiem, ale przez wiele lat studiowałem i pracowałem w Polsce. Zawsze byłem zafascynowany pomysłem zrobienia filmu o Polakach żyjących na Islandii. Chciałem zbadać jak te dwa światy spotykają się ze sobą, kontrastują i wpływają na siebie nawzajem. Na Islandii jest bardzo dużo polskich emigrantów i zawsze zastanawiałem się dlaczego wszyscy Ci ludzie wybierają tak dziwne, chłodne miejsce na wyspie na końcu świata, że tu decydują się przyjechać, żyć i pracować.
„Wolka” to opowieść o rodzinie, pokazująca emocje i relacje międzyludzkie. Historia silnej kobiety, która ma krystalicznie czysty cel i która poświęci wszystko i wszystkich, nawet swoich najbliższych, żeby go osiągnąć. To temat uniwersalny, ponadczasowy, międzykulturowy, nie mający granic terytorialnych, więc przemówi nie tylko do polskiej i islandzkiej publiczności, ale ludzi z różnych kultur”.
W „Wolce” wystąpili m.in. Olga Bołądź, Eryk Lubos, Anna Moskal, Marianna Zydek oraz Jan Cięciara.
Árni Ólafur Ásgeirsson urodził się 16 kwietnia 1972 roku w Reykjaviku. Reżyserię studiował w PWSFTviT w Łodzi. Był nie tylko reżyserem, ale również autorem scenariuszy wielu filmów krótkometrażowych. W fabule zadebiutował w 2006 roku filmem „Więzy rodzinne”, który znalazł się w oficjalnej selekcji na festiwalu w Toronto, a także brał udział w wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie.