Podczas Expo, które odbyło się w okresie od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r, zorganizowano m.in. Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6 grudnia 2021 r.) oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (28 marca 2022 r.). W wydarzeniach tych wzięło łącznie ponad 1200 uczestników. W Dubaju w półrocznym okresie trwania Expo zaprezentowało się 2500 polskich firm wspieranych przez delegacje rządowe i regionalne. Polski pawilon na Expo, który zajął pierwsze miejsce w kategorii dużych pawilonów w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine oraz zdobył drugą nagrodę w oficjalnym konkursie organizowanym dla wszystkich wystawców na Expo przez Biuro Wystaw Światowych, odwiedziło 1,5 mln osób.
Wtedy rozpoczęta na dobre współpraca pomiędzy Polską a ZEA jest wciąż rozwijana. Kolejny krok to powstanie Polskiej Rady Biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W jej wczorajszej inauguracji wzięli udział m.in. Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii oraz Jakub Sławek, ambasador RP w ZEA. Jak napisał na portalu X (wcześniej Twitter) Aleksander Siemaszko, wicedyrektor Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii „Ogromny wysiłek Ambasadora Jakuba Sławka i Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Dubaju dał efekt w postaci budowy przestrzeni dla rozwoju handlu, inwestycji i wyzwolenia nowej energii w relacjach z Emiratami.”
- Zjednoczone Emiraty Arabskie są dla Polski jednym z najważniejszych partnerów politycznych oraz gospodarczych w regionie Bliskiego Wschodu i w całym świecie arabskim – podkreślił wiceminister Tomczak, który w ZEA spotkał się m.in. z Ahmedem Ali Al Sayeghem, ministrem stanu w emirackim resorcie spraw zagranicznych. Podczas pierwszego posiedzenia Polskiej Rady Biznesu w Dubaju rozmawiano m.in. o obustronnej współpracy w branżach: ICT, agritech oraz smart cities.
W przypadku sektora rolno-spożywczego to ponad 50 przedsiębiorstw z Polski właśnie co wzięło udział w targach Gulfood w Dubaju. I to właśnie działalność przedsiębiorców jest kluczowa, bo jak podkreśla ambasador Jakub Sławek - Rada powstała, ale teraz wszystko zależy od polskich firm.
Cele Rady
Przewodniczącym Polskiej Rady Biznesu został wybrany Maciej Białko, który jest jednocześnie kierownikiem Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Dubaju. To właśnie Białko walnie przyczynił się do powstania Rady. W ekspresowym tempie zgromadził przedstawicieli polskich firm obecnych na emirackim rynku i nawiązał, dzięki zaangażowaniu ambasadora Sławka, kontakt z prezesem Dubai Chambers Mohammedem Bin Lootah. Tym samym rozpoczęła się realizacja planów PAIH w kontekście próby otwarcia rynków afrykańskich dla polskich firm przy pomocy biznesowych kontaktów Emiratczyków, którzy bardzo dobrze radzą sobie w handlu z krajami afrykańskimi. Warto bowiem przypomnieć, że Dubai Chambers organizuje co roku wydarzenie pod nazwą Global Business Forum, na którym gros uczestników stanowią biznesmeni i wysocy rangą urzędnicy właśnie z krajów afrykańskich. Emiratczycy mają od dawna przetarte szlaki handlowe w Afryce. I za ich pośrednictwem na rynkach afrykańskich będą miały szanse zaistnieć polskie firmy. To jednak nieco dalsza perspektywa. A jakie są najbliższe cele nowopowstałej Rady?
- Po pierwsze Rada powstała, aby zjednoczyć polski biznes, który jest tu teraz w ZEA na fali wznoszącej. Po drugie, żeby stać się częścią biznesowego ekosystemu Emiratów i po trzecie żeby polski biznes zaistniał w szeroko rozumianej społeczności biznesowej Emiratów. To że Radę otwarto w Dubai Chambers oznacza nie tylko bezpłatny dostęp do infrastruktury, z której będziemy korzystać jako członek Dubai Chambers, ale będziemy też odbywali spotkania i nawiązywali kontakty z innymi radami biznesu, których jest tu ponad 40. Zyskamy też dostęp do wszelkich wydarzeń organizowanych przez Dubai Chambers a są to eventy na najwyższym, światowym poziomie. To także spotkania przewodniczących wszystkich rad, jak i współpraca pomiędzy radami — mówi „Rzeczpospolitej” Maciej Białko.
Wśród członków założycieli Rady, która będzie organem reprezentującym interesy polskich przedsiębiorstw w ZEA znalazły się m.in. takie polskie firmy jak: Sunreef Yachts, Comarch Middle East, Euvic, Nowy Styl czy też Lug Light — wylicza Białko informując, że aktualnie członkami Rady jest 25 polskich przedsiębiorstw. A w kolejce czekają już kolejne. Powiększa się też polska diaspora w Emiratach. Jak przypomina Białko w 2008 roku było to ledwie 2500 osób. Teraz jest to już 9000.