Chińska Generalna Administracja Celna (GACC), organ władzy rządowej odpowiedzialny za dopuszczenie importowanej żywności do rynku chińskiego, opublikowała w czwartek (29 czerwca br.) wymogi fitosanitarne przy imporcie polskiej świeżej borówki amerykańskiej oraz wymogi kwarantannowe i sanitarne dla importowanej polskiej karmy dla zwierząt domowych. W ten sposób producenci obu produktów uzyskali dostęp do dwóch atrakcyjnych rynków sprzedaży.
Czytaj więcej
Na stronie chińskiego urzędu ds. ceł i otwarcia rynków opublikowano komunikat o zniesieniu zakazu eksportu z Polski do Chin polskiej wołowiny.
Polski rząd od dawna zabiegał o otwarcie tych rynków. Obie decyzje są skutkiem wizyty w Polsce Yu Jianhua, ministra Chińskiej Generalnej Administracji Celnej, która to odbyła się 21 czerwca br. Wtedy to zostały podpisane przez chińskiego ministra oraz Roberta Telusa, ministra rolnictwa i rozwoju wsi dokumenty regulujące warunki eksportu kolejnych grup polskich produktów na rynek chiński: protokół dotyczący mięsa wołowego, memorandum o porozumieniu w sprawie zapobiegania i zwalczania BSE, jak również protokoły określające warunki eksportu świeżych owoców borówki amerykańskiej oraz karm dla zwierząt domowych.
Borówka na start
Warunki i wymogi eksportu borówki zawarte są w dwóch dokumentach. Pierwszy to „Protokół ustalający warunki fitosanitarne dla świeżych owoców borówki wysokiej, eksportowanych z Polski do Chin”, który podpisano w czerwcu br. podczas wizyty chińskiego ministra. Drugi dokument to „Komunikat Generalnej Administracji Celnej nr 77 z 2023 r. (Komunikat w sprawie wymogów fitosanitarnych przy imporcie polskiej świeżej borówki amerykańskiej)”. W tym ostatnim opisane są szczegółowe wymagania co do hodowli, pakowania, kwarantanny i kontroli, przechowywania, dokumentacji.
Eksportować mogą tylko ci producenci (firmy), których uprawy i pakowalnie są zarejestrowane w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) i są pod jej kontrolą oraz spełniają wymagania określone w protokole jak i komunikacie o wymogach.
Sukces mięsnej karmy
Zasady eksportu karmy mięsnej dla zwierząt domowych również są opisane w oddzielnym protokole oraz w wydanych dziś wymogach. Obowiązuje ta sama zasada, co przy borówkach, czyli że eksportować mogą tylko ci producenci, którzy zostali zatwierdzeni przez Główny Inspektorat Weterynarii i spełniają wymagania ustalone w tychże dokumentach.
Otwarcie chińskiego rynku dla karmy mięsnej jest ważnym wydarzeniem dla branży mięsnej, bowiem do Chin wskutek grypy ptaków nie można eksportować mięsa drobiowego, a wskutek afrykańskiego pomoru świń (ASF) mięsa wieprzowego. Podczas czerwcowej wizyty szefa GACC w Warszawie podpisano protokół dotyczący mięsa wołowego, memorandum o porozumieniu w sprawie zapobiegania i zwalczania BSE, co dało skutek w postaci zniesienia embarga na eksport do Chin polskiej wołowiny.
Czytaj więcej:
Karma dla zwierząt oraz wołowina jawią się na chińskim rynku jako dwa atrakcyjne produkty. Jak podał portal Trade.gov.pl do 2026 roku chiński rynek karmy dla zwierząt domowych osiągnie wartość 114 mld juanów, czyli 16,3 mld dolarów, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wyniesie 17 procent.
W przypadku wołowiny ma miejsce dynamiczny wzrost konsumpcji w Państwie Środka.
Pokazują to najlepiej dane. W 2018 roku import wołowiny do Chin wyniósł 1,039 mln ton. Z kolei na koniec 2022 roku było to już 2,69 mln ton. Analitycy przewidują dla tego mięsa hossę w ujęciu średniookresowym oraz stabilny trend wzrostowy w okresie dłuższym niż piętnaście lat.
Najpierw rejestracja w Cifer
Strona chińska odtworzyła polskim producentom borówki i karmy dla zwierząt możliwości eksportowe, ale do faktycznej realizacji sprzedaży jest jeszcze daleko. Dlaczego? Otóż każdy polski eksporter borówki oraz karmy musi zarejestrować się w cyfrowym chińskim systemie celnym Cifer (skrót od China Import Food Enterprises Registration). Efektem rejestracji jest uzyskanie odpowiedniego indywidualnego numeru, który trzeba będzie wpisywać w dokumentację eksportową. Szczegółowe informacje o rejestracji w Cifer producenci borówki otrzymają w centrali PIORiN lub właściwej terenowo jednostce. Z kolei producenci karmy odpowiednie informacje dostaną w powiatowych inspektoratach weterynarii lub w Głównym Inspektoracie Weterynarii w Warszawie.