Kiedyś panowało przekonanie, że doradca podatkowy tylko liczy podatki. Teraz już wiadomo, że zajmujemy się szeregiem ciekawych, często bardzo dużych projektów – mówi Justyna Leszkowicz z Mariański Group.
Trudna droga do zawodu
W połowie kwietnia o kolejnych 28 osób powiększyła się liczba doradców podatkowych w Polsce.
– Od czerwca 2020 roku nowi doradcy składają ślubowanie, biorąc udział w wideokonferencji organizowanej przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Dzięki temu w bezpieczny sposób mogą uzyskać uprawnienia i zacząć od razu świadczenie usług doradztwa podatkowego. Zgodę na takie niestandardowe przyjęcie nowych osób do zawodu wyraziło Ministerstwo Finansów – informuje Krajowa Izba Doradców Podatkowych.
W komunikacie podano, że KIDP jest pierwszym w Polsce samorządem zawodowym, który zdecydował się na ślubowanie nowych członków w formule online.
Już w ub. roku liczba doradców podatkowych w Polsce przekroczyła dziewięć tysięcy. Aby zostać doradcą podatkowym, czyli osobą uprawnioną nie tylko do doradzania w kwestiach podatkowych, ale też reprezentowania klientów przed sądem czy urzędem skarbowym, trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? Należy mieć ukończone studia wyższe oraz odpowiednią, udokumentowaną praktykę. Warunkiem uzyskania uprawnień doradcy podatkowego jest również zdanie wymagającego, dwuetapowego egzaminu, który organizuje Ministerstwo Finansów. A te nie są łatwe.