Wyniki funduszy inwestycyjnych na tle benchmarków

Wśród najlepszych jest najwięcej funduszy KBC, Investors, PKO i Superfund.

Publikacja: 22.04.2015 22:00

W ciągu trzech lat liczonych do końca marca 2015 r. ok. 40 proc. najpopularniejszych wśród klientów

W ciągu trzech lat liczonych do końca marca 2015 r. ok. 40 proc. najpopularniejszych wśród klientów funduszy inwestycyjnych wypracowało wyniki lepsze od benchmarku.

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Sprawdziliśmy wyniki funduszy z ostatnich trzech lat i porównaliśmy je ze wzorcami (benchmarkami) pokazującymi w przybliżeniu, jakie możliwości stwarzał rynek (opisujemy je w ramce na >G3).

W porównaniu z podobnym zestawieniem ze stycznia, tym razem więcej funduszy (ponad 40 proc.) osiągnęło wyniki powyżej benchmarku. Najkorzystniej pod tym względem wypadły fundusze pieniężne, a najgorzej fundusze obligacji i zrównoważone.

„Misie" mają się lepiej

Poprawa na rynku akcji małych i średnich spółek sprzyjała zarządzającym funduszami, które operują w tym segmencie. Z wieloletnich obserwacji wynika, że zarządzający są zdecydowanie bardziej skuteczni wtedy, gdy indeksy rosną. Słabiej idzie im, gdy trzeba ograniczać straty.

We wszystkich analizowanych okresach benchmark przyjmował wartości dodatnie. Odsetek funduszy, które znalazły się ponad benchmarkiem, wyniósł około 46 proc.

Zbadaliśmy, które fundusze uzyskują powtarzalne, dobre wyniki w różnych okresach w zestawieniu z benchmarkiem. Na tej podstawie przygotowaliśmy ranking (patrz wykres powyżej i ramka obok). W grupie funduszy małych i średnich spółek w czołówce znalazły się oba fundusze zarządzane przez PKO TFI: PKO Akcji Małych i Średnich Spółek oraz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek Plus. To wynik poprawy dokonań w krótkim terminie. Lider styczniowego zestawienia, KBC Portfel Akcji Średnich Spółek, tym razem zajął trzecie miejsce.

W ciągu ostatnich dwóch lat fundusze zarządzane przez PKO i KBC najczęściej znajdowały się w pierwszej trójce. Można zatem powiedzieć, że powtarzalność dobrych wyników inwestycyjnych względem benchmarku jest trwała. Kryterium to nie jest wprawdzie jedynym, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze funduszu, ale z pewnością należy do najważniejszych.

W grupie funduszy akcji uniwersalnych odsetek tych, które były lepsze od wzorca, również wzrósł. Z naszych wyliczeń wynika, że sztuka ta udała się 46 proc. funduszy (w poprzednim zestawieniu mniej niż 30 proc.).

Na pozycję lidera w rankingu pod względem stabilności stóp zwrotu powrócił Investor Akcji. W czterech z pięciu analizowanych okresach wypracował najlepsze wyniki w swojej grupie, pokonując nie tylko benchmark, ale też całą konkurencję. Zarobił przeciętnie (biorąc pod uwagę różne okresy) o 16 pkt więcej w porównaniu ze wzorcem.

Drugi w naszym zestawieniu Arka Prestiż Akcji Polskich uzyskał wynik o 6 pkt proc. wyższy od benchmarku, natomiast trzeci Superfund Akcji – o nieco ponad 5 pkt. Przewaga lidera jest więc bardzo wyraźna. Investor Akcji uzyskał ją dzięki temu, że w jego portfelu jest stosunkowo dużo akcji mniejszych spółek i papierów z zagranicznych rynków rozwiniętych. Poza tym fundusz chętnie inwestuje w spółki z sektora IT oraz w producentów dóbr luksusowych.

Słabe zrównoważone

Wśród funduszy mieszanych po raz kolejny lepiej wypadły stabilnego wzrostu (ok. 40 proc. z nich miało wyniki powyżej benchmarku) niż zrównoważone (34 proc.). Taką tendencję obserwujemy już od dłuższego czasu. Można ją wytłumaczyć nie tylko bardziej ryzykowną strukturą portfela, ale też zachowaniem klientów.

O ile od kilku miesięcy do funduszy stabilnego wzrostu napływają pieniądze (dodatnie saldo wpłat i umorzeń jednostek), o tyle w przypadku funduszy zrównoważonych jest odwrotnie (w marcu po raz pierwszy od listopada 2013 r. fundusze zrównoważone zanotowały niewielkie dodatnie saldo). Zarządzający muszą się więc mierzyć nie tylko ze zmieniającą się sytuacja na rynku akcji i obligacji, ale też z wycofywaniem pieniędzy przez klientów.

W obu grupach zdecydowaną przewagę nad konkurencją uzyskały fundusze zarządzane przez Investors TFI: Investor Zrównoważony i Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. Oba w każdym omawianym okresie wypracowały najwyższe stopy zwrotu, przewyższające benchmarki odpowiednio o 13,4 i 7,6 pkt proc. Podobnie jak w funduszu akcji duży wpływ na uzyskanie przewagi nad konkurencją miały inwestycje w walory zagranicznych spółek.

Mocną pozycję w grupie funduszy zrównoważonych potwierdziły: Credit Agricole Dynamiczny Polski i ING Zrównoważony. Z kolei w grupie funduszy stabilnego wzrostu w czołówce ponownie znalazły się: Skarbiec III Filar i KBC Stabilny.

Trudniej na rynku papierów dłużnych

Już w styczniu było widać, że fundusze obligacji radzą sobie słabiej. Teraz ta obserwacja się potwierdziła. Zaledwie jedna trzecia funduszy zarobiła więcej niż wyniosła wartość wzorca. Pod tym względem grupa ta wypadła najsłabiej ze wszystkich zbadanych.

Przyczyną jest zmiana sytuacji na rynku. Po ostatniej obniżce stóp procentowych i zapowiedzi, że to prawdopodobnie koniec cyklu, zarządzający muszą dostosować portfele do nowych warunków. A to może oznaczać, że fundusze obligacji nadal będą prezentowały się słabo na tle benchmarku.

W czołówce rankingu mamy fundusze zarządzane przez KBC TFI. Niestety, oba: KBC Portfel Obligacyjny i KBC Delta, przeznaczone są dla zamożnych inwestorów.

Spośród funduszy detalicznych mocną pozycję potwierdził Aviva Investors Obligacji Dynamiczny. Buduje on swoją przewagę nad konkurentami, inwestując w obligacje zagraniczne. Głównie są to papiery nominowane w euro. Nieźle wciąż wypada PZU Papierów Dłużnych Polonez, który wyróżniał się w czasie hossy na rynku papierów dłużnych.

Najwyższy odsetek funduszy pokonujących benchmark mamy w grupie funduszy pieniężnych. Prawie trzy czwarte z nich osiągnęło stopy zwrotu przekraczające wartość wzorca.

Najlepsze wyniki w czterech analizowanych okresach uzyskał Copernicus Płynnościowy Plus. Przeciętnie był o 5 pkt proc. powyżej benchmarku i o ok. 4 pkt lepszy od konkurentów (średnia dla całej grupy). To dużo, biorąc pod uwagę rynek, na którym działają tego typu fundusze.

Po raz kolejny w czołówce znalazły się także: KBC Portfel Pieniężny, Superfund Płynnościowy i UniKorona Pieniężny.

Ranking funduszy

- Fundusze inwestycyjne ocenialiśmy na podstawie wyników osiągniętych w ciągu ostatnich trzech, sześciu, 12, 24 i 36 miesięcy. Wyniki te zostały zestawione z benchmarkami, czyli specjalnymi wzorcami służącymi do porównań (patrz ramka >G3).

- Oceniając fundusze, zastosowaliśmy odpowiednie wagi. Im dłuższy okres inwestycji, tym waga była większa. Na przykład jeśli w danej grupie znajdowało się 20 funduszy, najlepszy mógł uzyskać 20 punktów pomnożonych przez wagę, kolejny 19 pkt razy waga itd.

- Suma punktów uzyskanych przez fundusz we wszystkich okresach decydowała o miejscu w rankingu.

- Wzięliśmy pod uwagę tylko te fundusze, które miały co najmniej półroczną historię.

Przewodnik po tabelach

- Po raz kolejny (poprzednie takie zestawienie ukazało się w „Moich Pieniądzach" 22.01.2015 r.) przeanalizowaliśmy wyniki funduszy w ciągu ostatnich trzech lat (w okresach: trzy, sześć, 12, 24 oraz 36 miesięcy). Pod uwagę wzięliśmy fundusze z pięciu najważniejszych grup (według wielkości aktywów) i tylko te, które są obecne na naszym rynku od co najmniej sześciu miesięcy.

- Wyniki funduszy porównaliśmy z benchmarkami. Są to wzorce składające się z indeksów i wskaźników odzwierciedlających sytuację w poszczególnych segmentach rynku. Benchmark odpowiada mniej więcej strukturze portfeli funduszy należących do danej grupy i pokazuje, jakie możliwości stwarzał rynek.

Benchmarki, czyli wzorce do porównań

- Fundusze akcji (uniwersalne): 80 proc. indeks WIG, 20 proc. średnia stopa zwrotu z obligacji skarbowych

- Fundusze akcji małych i średnich spółek: 80 proc. indeks mWIG40, 20 proc. średnia stopa zwrotu z obligacji skarbowych

- Fundusze zrównoważone: 50 proc. indeks WIG, 50 proc. średnia stopa zwrotu z obligacji skarbowych

- Fundusze stabilnego wzrostu: 35 proc. WIG, 40 proc. średnia stopa zwrotu z obligacji, 25 proc. średnia stopa zwrotu z bonów skarbowych

- Fundusze obligacji: 80 proc. średnia stopa zwrotu z obligacji skarbowych, 20 proc. średnia stopa zwrotu z bonów skarbowych

? Fundusze pieniężne: 100 proc. średni zysk z bonów skarbowych

Opinie

Maciej Chudzik , zarządzający Investors TFI

Strategia Investor Akcji jest stała. Bazuje na założeniu, że fundusz stanowi średnio- lub długoterminową część portfela naszych klientów. Nie gram alokacją, staram się utrzymywać możliwie wysoki udział akcji w aktywach. Podstawą doboru spółek jest analiza fundamentalna i ocena zdolności danej firmy do podnoszenia jej wartości dla akcjonariuszy. Utrzymuję częsty kontakt z zarządami spółek. Właśnie ocena pracy zarządu, jego strategii czy założeń dotyczących określonych wskaźników finansowych jest czynnikiem decydującym o zakupie akcji. Jednocześnie niedotrzymywanie prognoz czy wręcz oszukiwanie inwestorów jest czynnikiem dyskwalifikującym. W takiej sytuacji szybko i całkowicie wycofujemy się z inwestycji w daną firmę.

Fundusz inwestuje zarówno w akcje spółek polskich, jak i zagranicznych notowanych na parkietach Europy Zachodniej. Te drugie pozwalają nie tylko zniwelować ryzyko specyficzne dla Polski, ale także umożliwiają rozbudowanie portfela o firmy mające globalną pozycję sprzedażową i ugruntowaną pozycję rynkową.

Bogdan Jacaszek , zarządzający KBC TFI

Zarządzający funduszem KBC Portfel Obligacyjny stara się osiągnąć satysfakcjonującą stopę zwrotu przede wszystkim poprzez aktywną alokację na rynku obligacji skarbowych (papiery znajdujące się w portfelu mają okres wykupu od 0,5 do 5,5 roku). Duży nacisk kładzie również na dywersyfikację lokat. Dlatego ważnym składnikiem portfela są obligacje korporacyjne oraz komunalne. W długim okresie podwyższają one rentowność inwestycji. Modelowy portfel składa się w 60 proc. z papierów skarbowych, w 20 proc. z obligacji komunalnych oraz w 20 proc. z obligacji korporacyjnych. Dopuszczamy stosowanie dźwigni finansowej. Pozwala ona na wykorzystywanie okazji inwestycyjnych pojawiających się na rynku bez konieczności drastycznej przebudowy struktury aktywów. W doborze obligacji korporacyjnych najważniejszym kryterium jest sytuacja finansowa emitenta i bezpieczeństwo inwestycji.

W najbliższym czasie nie planujemy żadnych zmian w zakresie polityki inwestycyjnej tego funduszu.

Rafał Dobrowolski, zarządzający PKO TFI

Kluczowe znaczenie dla wyników funduszu PKO Małych i Średnich Spółek ma selektywna budowa portfela składającego się z akcji spółek notowanych w Polsce, Europie oraz USA. Największym wyzwaniem w codziennej pracy jest wybór polskich i zagranicznych firm, które z czasem mogą się stać większe, zaskoczyć pozytywnie rozwojem działalności i perspektywami. Często, aby efektywnie inwestować w ten sposób, trzeba wyprzedzać tendencje, które będą widoczne dopiero za parę kwartałów. Ważnym kryterium w polityce inwestycyjnej jest również analiza płynności inwestycji. Właśnie w związku z mniejszą płynnością akcji części firm notowanych na warszawskiej giełdzie fundusz inwestuje również w perspektywiczne małe i średnie spółki zagraniczne. Dzięki temu efekty ulokowania oszczędności w funduszu PKO Małych i Średnich Spółek zależą nie tylko od sytuacji makroekonomicznej w Polsce i od tego, jakie jest nastawienie inwestorów wobec „misiów" na warszawskim parkiecie.

Bartosz Dębowski , zarządzający BZ WBK TFI

Kluczem do sukcesu funduszu Credit Agricole Dynamiczny Polski jest konsekwencja w działaniu. Polityka inwestycyjna nie zmienia się od lat. Nie gramy alokacją, akcje zajmują ok. 55–60 proc. portfela. Stosunkowo niewielkie aktywa funduszu pozwalają na bardzo selektywne podejście do inwestowania, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do inwestycji podchodzimy długoterminowo. Traktujemy je jako zaangażowanie kapitału w prawdziwy biznes, a nie lokowanie środków na kwartał czy dwa. Bardzo ważne są dla nas strategia danej spółki, doświadczenie i sukcesy zarządu, który ma tę strategię realizować. Najważniejszym pytaniem, jakie sobie zadajemy, jest jak dana firma będzie wyglądać za trzy–pięć lat. Konsekwencja jest dla nas kluczowa również w części dłużnej portfela (nie jest ona zarządzana bardzo aktywnie). Dodatkową stopę zwrotu zapewniają funduszowi obligacje korporacyjne.

Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec TFI

Skarbiec III Filar to rozwiązanie dla osób, które na pierwszym planie stawiają bezpieczeństwo, jednak nie chcą rezygnować z korzyści długoterminowego inwestowania. Dobrze charakter tego funduszu oddaje jego nazwa. Jest to produkt przeznaczony do systematycznego oszczędzania np. na emeryturę. Przy minimalnym udziale papierów dłużnych (50 proc. aktywów), III Filar może elastycznie reagować na zmiany koniunktury na rynku akcji, redukując ich udział w razie bessy nawet do zera. Z kolei w przypadku słabej koniunktury na rynku obligacji do portfela mogą trafić papiery o niskim ryzyku stopy procentowej. Wśród papierów dłużnych dominują obligacje skarbowe, choć trafiają się także dobrej jakości obligacje korporacyjne. Jeśli chodzi o akcje, wybieramy duże firmy o dobrej kondycji finansowej. Koncentrujemy się na tych, które mają strukturalną przewagę konkurencyjną dzięki unikalnym kompetencjom i produktom. Wybieramy spośród nich te z dużym potencjałem wzrostu i atrakcyjnymi cenami.

Sprawdziliśmy wyniki funduszy z ostatnich trzech lat i porównaliśmy je ze wzorcami (benchmarkami) pokazującymi w przybliżeniu, jakie możliwości stwarzał rynek (opisujemy je w ramce na >G3).

W porównaniu z podobnym zestawieniem ze stycznia, tym razem więcej funduszy (ponad 40 proc.) osiągnęło wyniki powyżej benchmarku. Najkorzystniej pod tym względem wypadły fundusze pieniężne, a najgorzej fundusze obligacji i zrównoważone.

Pozostało 97% artykułu
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Ekonomia
Technologie napędzają firmy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekonomia
Od biznesu wymaga się odpowiedzialności