Opinie
Maciej Chudzik , zarządzający Investors TFI
Strategia Investor Akcji jest stała. Bazuje na założeniu, że fundusz stanowi średnio- lub długoterminową część portfela naszych klientów. Nie gram alokacją, staram się utrzymywać możliwie wysoki udział akcji w aktywach. Podstawą doboru spółek jest analiza fundamentalna i ocena zdolności danej firmy do podnoszenia jej wartości dla akcjonariuszy. Utrzymuję częsty kontakt z zarządami spółek. Właśnie ocena pracy zarządu, jego strategii czy założeń dotyczących określonych wskaźników finansowych jest czynnikiem decydującym o zakupie akcji. Jednocześnie niedotrzymywanie prognoz czy wręcz oszukiwanie inwestorów jest czynnikiem dyskwalifikującym. W takiej sytuacji szybko i całkowicie wycofujemy się z inwestycji w daną firmę.
Fundusz inwestuje zarówno w akcje spółek polskich, jak i zagranicznych notowanych na parkietach Europy Zachodniej. Te drugie pozwalają nie tylko zniwelować ryzyko specyficzne dla Polski, ale także umożliwiają rozbudowanie portfela o firmy mające globalną pozycję sprzedażową i ugruntowaną pozycję rynkową.
Bogdan Jacaszek , zarządzający KBC TFI
Zarządzający funduszem KBC Portfel Obligacyjny stara się osiągnąć satysfakcjonującą stopę zwrotu przede wszystkim poprzez aktywną alokację na rynku obligacji skarbowych (papiery znajdujące się w portfelu mają okres wykupu od 0,5 do 5,5 roku). Duży nacisk kładzie również na dywersyfikację lokat. Dlatego ważnym składnikiem portfela są obligacje korporacyjne oraz komunalne. W długim okresie podwyższają one rentowność inwestycji. Modelowy portfel składa się w 60 proc. z papierów skarbowych, w 20 proc. z obligacji komunalnych oraz w 20 proc. z obligacji korporacyjnych. Dopuszczamy stosowanie dźwigni finansowej. Pozwala ona na wykorzystywanie okazji inwestycyjnych pojawiających się na rynku bez konieczności drastycznej przebudowy struktury aktywów. W doborze obligacji korporacyjnych najważniejszym kryterium jest sytuacja finansowa emitenta i bezpieczeństwo inwestycji.
W najbliższym czasie nie planujemy żadnych zmian w zakresie polityki inwestycyjnej tego funduszu.
Rafał Dobrowolski, zarządzający PKO TFI
Kluczowe znaczenie dla wyników funduszu PKO Małych i Średnich Spółek ma selektywna budowa portfela składającego się z akcji spółek notowanych w Polsce, Europie oraz USA. Największym wyzwaniem w codziennej pracy jest wybór polskich i zagranicznych firm, które z czasem mogą się stać większe, zaskoczyć pozytywnie rozwojem działalności i perspektywami. Często, aby efektywnie inwestować w ten sposób, trzeba wyprzedzać tendencje, które będą widoczne dopiero za parę kwartałów. Ważnym kryterium w polityce inwestycyjnej jest również analiza płynności inwestycji. Właśnie w związku z mniejszą płynnością akcji części firm notowanych na warszawskiej giełdzie fundusz inwestuje również w perspektywiczne małe i średnie spółki zagraniczne. Dzięki temu efekty ulokowania oszczędności w funduszu PKO Małych i Średnich Spółek zależą nie tylko od sytuacji makroekonomicznej w Polsce i od tego, jakie jest nastawienie inwestorów wobec „misiów" na warszawskim parkiecie.
Bartosz Dębowski , zarządzający BZ WBK TFI
Kluczem do sukcesu funduszu Credit Agricole Dynamiczny Polski jest konsekwencja w działaniu. Polityka inwestycyjna nie zmienia się od lat. Nie gramy alokacją, akcje zajmują ok. 55–60 proc. portfela. Stosunkowo niewielkie aktywa funduszu pozwalają na bardzo selektywne podejście do inwestowania, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do inwestycji podchodzimy długoterminowo. Traktujemy je jako zaangażowanie kapitału w prawdziwy biznes, a nie lokowanie środków na kwartał czy dwa. Bardzo ważne są dla nas strategia danej spółki, doświadczenie i sukcesy zarządu, który ma tę strategię realizować. Najważniejszym pytaniem, jakie sobie zadajemy, jest jak dana firma będzie wyglądać za trzy–pięć lat. Konsekwencja jest dla nas kluczowa również w części dłużnej portfela (nie jest ona zarządzana bardzo aktywnie). Dodatkową stopę zwrotu zapewniają funduszowi obligacje korporacyjne.
Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec TFI
Skarbiec III Filar to rozwiązanie dla osób, które na pierwszym planie stawiają bezpieczeństwo, jednak nie chcą rezygnować z korzyści długoterminowego inwestowania. Dobrze charakter tego funduszu oddaje jego nazwa. Jest to produkt przeznaczony do systematycznego oszczędzania np. na emeryturę. Przy minimalnym udziale papierów dłużnych (50 proc. aktywów), III Filar może elastycznie reagować na zmiany koniunktury na rynku akcji, redukując ich udział w razie bessy nawet do zera. Z kolei w przypadku słabej koniunktury na rynku obligacji do portfela mogą trafić papiery o niskim ryzyku stopy procentowej. Wśród papierów dłużnych dominują obligacje skarbowe, choć trafiają się także dobrej jakości obligacje korporacyjne. Jeśli chodzi o akcje, wybieramy duże firmy o dobrej kondycji finansowej. Koncentrujemy się na tych, które mają strukturalną przewagę konkurencyjną dzięki unikalnym kompetencjom i produktom. Wybieramy spośród nich te z dużym potencjałem wzrostu i atrakcyjnymi cenami.