Młodzi artyści, o których już jest głośno

Twórcy do 35. roku życia najwyżej ocenieni przez znawców rynku.

Publikacja: 25.11.2015 20:00

Foto: Rzeczpospolita

Pierwsze miejsce w Kompasie Młodej Sztuki 2015, czyli w rankingu polskich artystów do 35. roku życia, zajęła Ewa Juszkiewicz. W niespotykany dotąd sposób wyprzedziła innych młodych twórców, zdobywając 58 punktów, o 24 więcej niż kolejny artysta. W ubiegłym roku także była na czele listy, wspólnie z Bartoszem Kokosińskim. Potwierdziła swoją mocną pozycję, dołączając do grona „100 Painters of Tommorow" i biorąc udział w głośnej wystawie „Shit and Die" w Palazzo Cavour w Turynie.

Na drugim miejscu z 34 punktami znalazł się Bartosz Kokosiński.

Trzecie miejsce przypadło ex aequo Agnieszce Polskiej i Izie Tarasewicz. Druga z nich została też laureatką VII edycji prestiżowego konkursu „Spojrzenia".

Czwarty tym razem jest Norman Leto. Należy do wąskiej grupy artystów, którzy w kolejnych edycjach Kompasu Młodej Sztuki, począwszy od 2008 r., są notowani w pierwszej dziesiątce.

Piąty Łukasz Stokłosa ma na swoim koncie wymierne sukcesy. W tym roku jego prace były pokazywane na indywidualnej wystawie „Golden cage" w Nunc Contemporary w Antwerpii, a rok wcześniej podczas „Gruppo di famiglia in un interno" w Kunstverein zu Assenheim w Niemczech. Podobnie jak Ewa Juszkiewicz artysta znalazł się w publikacji „100 Painters of Tommorow".

Awanse i debiuty

Kolejne miejsca przypadły twórcom wielokrotnie notowanym w Kompasie Młodej Sztuki. Szóste zajął Mariusz Tarkawian, siódme ex aequo Basia Bańda i Jakub Julian Ziółkowski, ósme – Katarzyna Karpowicz. Niespodzianką jest wysoka dziewiąta pozycja Honoraty Martin (w ubiegłym roku była 19.), malarki i performerki, przedstawicielki sztuki krytycznej. Ma na swoim koncie kilka głośnych akcji. Na przykład zwisała z balkonu bloku mieszkalnego, zanurzała się zimą w brudnej rzece, pozwoliła nieznajomym wejść do swojego mieszkania i zabrać osobiste przedmioty, a w czerwcu tego roku w ramach akcji „Zadomowienie" koczowała w warszawskim parku Bródnowskim.

Dziesiąte miejsce zajął Łukasz Surowiec, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych.

Godny odnotowania jest awans Bereniki Kowalskiej – na 12. pozycję z 21. w ubiegłorocznej edycji Kompasu, kiedy to pojawiła się w rankingu po raz pierwszy. Spośród artystów debiutujących w Kompasie najwięcej punktów zdobył Bartosz Czarnecki (16. miejsce). W sumie w tegorocznej edycji rankingu młodych twórców znajduje się 211 nazwisk (lista G2-4).

Lista obecności

Podstawowym zadaniem Kompasu Młodej Sztuki jest – oprócz edukacji – działanie na rzecz dalszej budowy rynku sztuki w Polsce. Dla kolekcjonerów, inwestorów, artystów, właścicieli galerii i domów aukcyjnych ranking jest źródłem cennych informacji. Zarówno galerie, jak i sami twórcy umieszczają w biogramach dane na temat pozycji w Kompasie. Podczas ostatnich Warszawskich Targów Sztuki pod wieloma pracami wisiały informacje: artysta notowany w KMS.

Z kolei inwestorzy, jak mówi Karolina Nowak z Wealth Solutions, proszą doradców o wskazanie twórców notowanych w rankingu. Słowem Kompas stał się czymś w rodzaju listy obecności na rynku młodej polskiej sztuki.

W uznaniu roli edukacyjnej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego objęło KMS honorowym patronatem. Patronem projektu jest także Narodowe Centrum Kultury. Publikacji Kompasu Młodej Sztuki tradycyjnie już towarzyszy wystawa pokonkursowa prezentująca prace artystów z czołówki rankingu. Została otwarta 25 listopada w Galerii (-1) w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Nagrody zostały ufundowane przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Banku Millennium „Inspiruje nas życie".

Jak powstał ranking młodych artystów

- Kompas Młodej Sztuki ukazuje się w „Rzeczpospolitej" od 2008 r. Obecna edycja jest piątą. Poprzednie były publikowane w latach: 2008, 2010, 2012 i 2014.

- Ranking obejmuje artystów, którzy nie ukończyli 35. roku życia (wszystkich polskich artystów współczesnych prezentujemy w Kompasie Sztuki; ostatnia edycja – 14 maja 2015 r.).

- Artystów, którzy znajdują się w Kompasie Młodej Sztuki, typują przedstawiciele czołowych polskich galerii sztuki współczesnej: komercyjnych oraz publicznych zajmujących się przede wszystkim promocją sztuki. W tym roku w głosowaniu wzięło udział 77 galerii, m.in. Galeria Foksal, Galeria Bielska, Galeria Biała, Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Bałtycka, Galeria XX1, Galeria Kronika, a spośród komercyjnych: Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal_30, Propaganda, Leto, Le Guern, Jan Fejkiel Gallery, Artemis, Art Agenda Nova, Mostra.

- O miejscu artysty w rankingu decydowała suma punktów przyznanych przez właścicieli bądź szefów galerii. Każdy z nich mógł zgłosić po pięć nazwisk, kierując się osiągnięciami artystów (otrzymanymi nagrodami, udziałem w wystawach, odnotowaniem w ważnych publikacjach itp.).

- Twórca wymieniony przez galerię na pierwszym miejscu otrzymywał pięć punktów, za drugie miejsce – cztery, za trzecie – trzy itd. Punkty przyznawane przez poszczególne galerie były sumowane.

- W tabelach na >G2 – 4 pokazujemy nie tylko liczbę punktów, ale również liczbę rekomendacji. Można tam również znaleźć informację, jak głosowały galerie komercyjne i publiczne. Autorzy Kompasu Młodej Sztuki – Kama Zboralska (autorka cyklu książek „Sztuka inwestowania w Sztukę") oraz Piotr Cegłowski (kolekcjoner, autor tekstów o sztuce) – sami nie biorą udziału w typowaniu artystów.

Pierwsze miejsce w Kompasie Młodej Sztuki 2015, czyli w rankingu polskich artystów do 35. roku życia, zajęła Ewa Juszkiewicz. W niespotykany dotąd sposób wyprzedziła innych młodych twórców, zdobywając 58 punktów, o 24 więcej niż kolejny artysta. W ubiegłym roku także była na czele listy, wspólnie z Bartoszem Kokosińskim. Potwierdziła swoją mocną pozycję, dołączając do grona „100 Painters of Tommorow" i biorąc udział w głośnej wystawie „Shit and Die" w Palazzo Cavour w Turynie.

Pozostało 90% artykułu
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Ekonomia
Technologie napędzają firmy
Ekonomia
Od biznesu wymaga się odpowiedzialności
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Ekonomia
Polska prezydencja to szansa, by zostać usłyszanym
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni