Od początku roku do połowy maja zawiesiło w Polsce działalność aż 90,6 tys. firm, odwiesiło mniej niż 0,9 tys. – wynika z danych Dun & Bradstreet Poland, które jako pierwsza poznała „Rzeczpospolita”. – Reszta nadal jest zawieszona lub już wykreślona z rejestrów – mówi Tomasz Starzyk z D&B.
Czytaj więcej
Mniej niż co setna firma zawieszająca działalność decyduje się na powrót na rynek. Ten trend dotyczy głównie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Powrót przedsiębiorcy na etat
Zawieszeń przybywa. Gdyby tempo się utrzymało, w całym roku mogłoby ich być ponad 200 tys. wobec przeszło 180 tys. w ub.r. W ostatnich siedmiu latach z blisko 660 tys. zawieszonych firm na rynek powróciło zaledwie 5,7 tys.
– W dużej części są to jednoosobowe działalności, których właściciele po zawieszeniu firmy wracają na etat, zmieniają zawód lub wyjeżdżają z kraju – dodaje Starzyk.
Najwięcej przedsiębiorców – w tym roku już 4,5 tys. – zawiesiło działanie w branży budowlanej (zajmowali się głównie wykańczaniem wnętrz i glazurnictwem). Odwiesiło – tylko 40.