To kompleksowe zajęcie się tematem. Sytuacja, w której poszczególne zespoły wymieniają się swobodnie informacjami, konkluzjami i wspólnie dyskutują najlepsze rozwiązanie, pozwala zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze klienta, ale także zapewnić, że takie najlepsze rozwiązanie zostanie wypracowane – mówi Justyna Leszkowicz z Mariański Group.
Doradztwo biznesowe to taki polski ekwiwalent angielskiego słowa consulting, ewentualnie spolszczonego jako konsulting.
Usługi doradcze mogą przyjmować różną postać, a ich zakres jest praktycznie nieograniczony, bo obejmują wszelkie aspekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jednak przedsiębiorcy, zwłaszcza z sektora MSP, korzystają najczęściej z doradztwa finansowego (np. doradztwo podatkowe, porady prawne), operacyjnego (np. opracowywanie strategii marketingowych, zarządzanie procesami, outsourcing), informatycznego (np. bezpieczeństwo danych, wdrażanie nowych systemów) czy strategicznego (np. tworzenie modeli biznesowych).
Ale to nie wszystko. – Oferta na pewno wzbogaciła się o nowe obszary pomocy, jak pomoc w stosowaniu ułatwień z tarcz antykryzysowych czy w sprawach ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Rozbudowaniu uległo doradztwo w zakresie przekształceń form prowadzonej działalności, likwidacji czy upadłości podmiotów gospodarczych – wylicza Konrad Bańdo, radca prawny i doradca podatkowy z Krakowa.